Kronika 2016

26.12.2016

Tento rok sme fašiangovali už 30. januára. Traja chrobáci, Majka z Gurunu, poštárka, Kleopatra, Ferdo Mravec a Lienka, šašo, Marfuša a Nastenka, dvaja hippies, smrtka, deduško Večerníček, myška, nočný motýľ, Cowboy, Wiking...toľko masiek. No lepšie raz vidieť, ako len čítať. Kto nezažil neuverí. Opakuje sa to každý rok a predsa je to vždy iné. Skúste ísť raz s nami. Je to fašiangová tradícia.

My sme takí pravidelní športovci, že športujeme pravidelne - len raz za rok. 12.3.2016 na bowlingovom turnaji dychoviek v Partizánskom. Naskáčeme do dvoch áut, dáme si pivo, pizzu, zahráme turnaj a hlavne stretneme sa s kamarátmi z iných kapiel, podebatíme, posrandujeme...

2.apríla 2016 oslavoval v sále kultúrneho domu 60-ku Ivan Šmatlák. Gratulovať prišli všetci. Rodina, priatelia, známi a samozrejme Nadličanka. Hrali sme na pódiu a celý večer sa tancovalo, spievalo a počúvalo. Zaujímavé je, že celý čas sme hrali len pesničky, ktoré napísal, vymyslel, alebo upravil sám Ivan. A bolo ich toľko, že sme hrali až do noci.

Náš starosta je už na nás nasr-dený. Zas nesadíme máje doma, ale 30.4.2016 hráme znovu na 1.májovom sprievode v Častej. Kamil Hajdin, ktorý to tam všetko organizuje vraví, že ak neprídeme, tak retromáj robiť nebude. Tak sme tam teda išli. Pribudli noví veteráni, traktory, prelet lietadiel. Bola by škoda to nerobiť.

Našim matkám sme zahrali 15.5.2016. Najprv detičky z MŠ ukázali všetko, čo ich naučili pani učiteľky a potom my. Asi hodinku veselých pesničiek a trochu humorného sprievodného slova, kým si chlapci preložia noty. A všetci v sále sú spokojní. Túto sezónu nám na trúbke pomáha Maroš Marko a na bicie hral mladý Paľko Andel.

Stačí povedať Hrežďovský guláš a už sa niektorým zbiehajú slinky. 4.6.2016 sme dali dokopy nielen kapelu, ale aj súťažné družstvo na varenie najlepšieho gulášu. Súťažných kotlíkov bolo 15 a hladných divákov cez pol ihriska. My sme ich kŕmili našimi pesničkami a aj to sa všetkým páčilo. Nevyhrali sme ani v guláši ani v pílení dreva, ale dôležité bolo zúčastniť sa.

Na druhý deň sme zahrali u nás na 1. svätom prijímaní pre 15 detí a potom v piatok na pohrebe. To bol od januára už piaty pohreb v Nadliciach. Na tento rok by aj stačilo. Radšej hráme koncerty.

26.6.2016 Zoborské slávnosti dychových hudieb vo Veľkom Lapáši. Pred nami hrali DDH Hradišťanka, DH Veselá Kapela z Komárna, Vozokanka a Lapášanka. My ako hlavní hostia dňa na záver festivalu. Na trúbku pomáhal Vlado Ďatelinka, lebo Ivan Poštrk je stále PN. Ukázali sme to najlepšie čo je v nás a ľudí to bavilo. Dostali sme pohár, diplom, kyticu, najesť a vypiť. Potrebujeme niečo viac?

Mestská umelecká agentúra v Partizánskom na nás nezabúda. 10.7.2016 dopĺňame kultúrne leto našim koncertom. Tradične skvelá rodinná atmosféra. Diváci, prevažne dôchodcovia majú radi naše pesničky prepletané humorným slovom a príhodami zo života kapely. Nadšene nám tlieskajú a na záver si vyžiadajú aj nejaký prídavok. Na tube hral Paľo Findor, lebo Andrej Smolinský bol na dovolenke.

Kultúrne leto majú aj v Novom Meste nad Váhom. 17.7.2016 nás nasťahovali do malej sály kultúrneho domu. Amfiteáter v parku je uzatvorený skrz osy. Pod pódiom a v okolí sú premnožené ich hniezda a roje. Sála nebola úplne plná, ale kto prišiel neobanoval. Hrali sme zľahka a s citom.

Medzi divákmi sedel aj pán Ervín Kliment, skladateľ a textár, autor slovenského megahitu "Otvárajte kasíno". Po koncerte v rozhovore nás vychválil. Páčil sa mu náš repertoár, podanie a spracovanie skladieb Ivana Šmatláka.

"24. júla o 18.00 h v mestskom amfiteátri koncert Dychovej hudby Nadličanka" - takýto bol nápis na plagátoch po Trnave. Leto bolo v plnom prúde, teplota vysoko nad 30-kou, slnko pražilo. Diváci v amfiteátri sa ukladali na jednu stranu, kde sa už nedostalo zapadajúce slnko. Do programu sme zaradili aj pieseň "Slniečko horúce", čo sa naozaj hodilo. Vypotili sme zo seba čo sa len dalo a boli sme radi, že už je koniec.

18. drietomský festival a 150. výročie dychovej hudby v Drietome sa konal 6.8.2016. Boli sme radi, že nás pozvali. Bakytovci boli na dovolenke, tak sme siahli po náhrade. Spievala Terezka a na trúbke pomáhal jej manžel Vlado Ďatelinka. Vystúpenie bolo tak na 40 minút a Terezke sa ušli spievať štyri pesničky, je to pani speváčka, zvládla to bez zaváhania.

Hneď na druhý deň 7.8.2016 sme boli pozvaní na koncert do Novej Dubnice. Organizátori rozložili lavičky pre istotu do chládku a diváci ich s radosťou obsadili. Ostatní boli roztrúsení na ďalších lavičkách okolo námestia. Náš program sme si v pohode odohrali na aparatúre Vlada Ďatelinku a za zvukára sa na nás trénoval Vladko Ďatelinka mladší. A celkom mu to išlo.

O týždeň 14.8.2016 sa konali v Prievidzi Hody pri dychovke. Najprv hrala Maguranka, potom my a nakoniec Borovienka. Nám sa koncert celkom slušne vydaril. Po vystúpení vyslanec z Oslian Julo Toma a povedal, že prišiel dohovoriť koncert s Magurankou, ale keď videl nás, tak chce, aby sme prišli k nim my Nadličanka. To nás potešilo a uvidíme o rok, či nás zavolajú.

V sobotu 20. augusta sa Horné Držkovce opäť stali dejiskom Majstrovstiev vo varení držkovej. Držkovú buď milujete, alebo sa jej zďaleka vyhýbate. Práve pre tých, ktorí ju neobľubujú, bol v Držkovciach pripravený bohatý sprievodný program. Od 12.00 na hlavnom pódiu začal kultúrny program, počas ktorého sa predstavili ľudové, folklórne súbory a dychová hudba Nadličanka, Celým podujatím sprevádzal Ivan Tuli Vojtek a o svojej dobrej držke návštevníkov presvedčil humorista Stano Vitáloš.

Na druhý deň 21.8.2016 pri kostole sv.Štefana sa konali piešťanské hody. Na maličkom pódiu sa ledva zmestili muzikanti a speváci stáli dole na chodníku. Boli sme aspoň bližšie ku divákom. Po nás zahrala country skupina Neznámi a na záver skupina Disk. Hrali sme na aparatúru Neznámich, nemuseli sme rozbaľovať ťažké bedne.

Ak navštívite malú obec Livina, už z diaľky vás bude lákať výnimočná stredoveká dominanta, kostolík stojaci na vyvýšenom kopci. Je zasvätený sv. Štefanovi Kráľovi a 27. augusta 2016 bol po celkovej obnove slávnostne posvätený otcom biskupom Mons. Viliamom Judákom. Dedinčania sa rozhodli navariť guláš pre všetkých a k tomu im vyhrávala Nadličanka. Je to naša susedná obec a väčšinou sa všetci poznáme. Z chuti sme sa zabavili.

"Augustové nedeľné popoludnie 28.8.2016 patrilo koncertu v amfiteátri v parku v Hornom Sŕní. Občania mali možnosť započúvať sa do lahodných tónov ľudových piesní v podaní dychovej hudby Nadličanka." Toľko o nás napísali v miestnych novinách. Len škoda, že nám dopredu neurobili lepšiu reklamu. Nás bolo len o málo menej, ako divákov v parku.

V piatok a v sobotu sa konali Dni mesta Žarnovica. My sme hrali na jarmoku v sobotu 10.9.2016. Ešte, že tam bol aj domáci zvukár. Žarnovická televízia vysiela na tých istých frekvenciách ako naše bezdrôtové mikrofóny a tie jednoducho nefungovali. Koncert sme teda odspievali na požičaných mikrofónoch. Diváci boli spokojní, nikto si nič nevšimol.

O týždeň v sobotu 17.9.2017 sme sa zobudili do chladného zamračeného dňa. Mňamfest v Bánovciach nad Bebravou otvárame tradične našim vystúpením. Chvíľu pred začiatkom začalo nepríjemne pršať. No počas dňa sa už umúdrilo a nakoniec na druhom poobedňajšom koncerte už aj svietilo slniečko. Bol to už 7. ročník a jeho popularita stále rastie. Pripravených bolo 105 stánkov slovenských špecialít a bohatý sprievodný program. Znova sme si deň užili.

Oslavy máme veľmi radi, ale keď ďalší z nás má 50-ku, je jasné, že pomaly starneme. 15.10.2016 oslavoval Ľubor Ďatelika. Riadne sme sa rozohrali, rozospievali, rozjedli, rozpili a roztancovali. Aj Libikova manželka zabudla na boľavú ruku v sadre. My sme zabudli, ako beží čas, že už by sme mohli ísť z Krušoviec domov. Bolo nám všetkým spolu fajn, Libiko, jeho manželka, deti, rodičia, známi... a Nadličanka.

Starí rodičia držia naše malé ruky chvíľu, ale naše srdcia navždy. Pekné a pravdivé heslo viselo na opone nadlického kulturáku 13.11.2016 v programe pre našich starších. Detičky spievali, tancovali, potom Nadličanka koncertovala. V pravej chvíli sa objavil trenčiansky župan Jaroslav Baška. Tiež predviedol svoje predvolebné číslo. Nasľuboval nám novú asfaltku (aby mohli kamióny cez dedinu rýchlejšie chodiť?) a my ho určite budeme za to voliť.

26.11.2016 boli naraz dve oslavy Milan Magdolen známy tiež ako "Apino" oslavoval 70-ku a Ivan Kováčik známy ako "Guma" zas 50-ku. Bolo to časovo náročné, nemohli sme chýbať ani tam, ani tam. Keď treba jesť a piť zvládneme všetko, aj dve oslavy za deň.

Zo dve hodinky pres štedrou večerou nadlickými ulicami zaznievajú tie najkrajšie vianočné koledy. Sedem muzikantov, ako trpaslíkov v červených čiapočkách vyhráva na dolnom konci, pri kostole, pred úradom, 2x na dolinách a na záver v pálenici. Je to mnohoročná tradícia a všetci sa už tešíme na Ježiška.

Nasledujúce dni nás čakalo ešte zopár sviatočných omší a na Štefana 26.12.2016 vianočný koncert v kostole. Tam všetko dobre dopadlo. Vierka Bakytová odspievala s barlami a vypadla aj elektrika. Po koncerte sme vinšovali na fare meniny pánu farárovi Štefanovi Bučovi a bolo všetkým veselo. A rovnako veselo a bez problémov dopadla aj silvestrovská zábava. Takže PF2017 pour féliciter, veľa šťastia a zdravia.