Kronika 2015

26.12.2015

Na začiatku každého roka si vzájomne prajeme veľa šťastia, lásky, peňazí a hlavne veľa zdravia. Tak tomu bolo aj po polnoci na silvestrovskom plese, ktorý organizovala Nadličanka v našom kultúrnom dome. Tento rok to bol ples bez ujmy na zdraví a znovu vo vysokej kvalite za rozumnú cenu. Zo šťastnej eufórie nás do životnej reality vrátil šok z náhleho odchodu dvoch fantastických ľudí, kamarátov, muzikantov. 3.januára sme so slzami v očiach zahrali na pohrebe Jozefa Bujnu a na druhý deň 4.1.2015 na pohrebe strýca Jána Dubravického. Že tento rok začne tak veľmi smutne nečakal nikto z nás. Január bol skoro celý o smútku. Odohrali sme spolu až 8 pohrebov. Ples gurmánov v Topoľčanoch bol z našej strany tiež nejaký smutný a ťažkopádny. Organizátori nám vyčítali málo šťavnatých skladieb. A naozaj, akosi sme zrazu nevedeli návštevníkov plesu zdvihnúť zo stoličiek a dostať do varu zábavy. Našťastie hneď o týždeň 23.1.2015 na muzikantskom plese v Zohore sme zo seba už rozdávali úplne inú energiu. Tanečný parket praskal vo švíkoch a od organizátorov a aj moderátora Jiřího Helana sme dostali veľkú pochvalu. Toto sme po nevydarenom plese v Topoľčanoch potrebovali ako soľ. O týždeň v piatok sme všetky udalosti uplynulého mesiaca dopodrobna rozobrali na oslave okrúhlej 40-ky Andreja Smolinského.

V krátkom februári sme sa zišli 7 krát na skúškach a odohrali ďalšie dva pohreby. 7.2. v sobotu bol asi zatiaľ najpočetnejší fašiangový sprievod po dedine. Okrem muzikantov bolo minimálne 20 ďalších masiek detí a dospelých. Vtedy je to tá správna nálada a veselosť. A v každom dvore sme aj oveľa viac zajedli a vypili. Lebo skutočne najviac ma mrzí, keď každý sa snaží nachystať nejaké občerstvenie a my, keď potom nič nezjeme, tak sú domáci oprávnene rozčarovaní a sklamaní. V piatok 13.2.2015 sme sa zišli na oslave 50ky kapelníka Júliusa Pauličku v nadlickom kulturáku. Na oslave sa striedala dychovka so šlágrovou skupinou Jožka Mičku M+M a bujará zábava sa skončila až v sobotu nad ránom.

Hovorí sa - marec poberaj sa starec. Ale my sa nikam nepoberáme aj keď roky nezastavíš ... Začiatkom marca sme vinšovali a veľa zdravia želali Jožovi Balážovi "Fašírkovi". Chalanisko jeden už má 60! Veľa rokov na seba priťahuje všelijaké choroby, ktoré ani doktori nevedia pomenovať, ale Jožo je tu stále a so svojimi chorobami prežije aj do stovky. V marci sme sa na spoločných skúškach stretli 8 krát, odohrali sme 1 pohreb a koncom mesiaca sme narýchlo zorganizovali výročnú členskú schôdzu.

V apríli sme spolu trénovali 7 krát a odohrali sme dve omše v našom kostole. 30. apríla sme si pohnevali niekoľko nadličancov, lebo namiesto tradičného sadenia májov u nás v dedine, sme odišli na super spomienkovú akciu do dedinky Častá na 1.májový sprievod v klasickom retro štýle z čias socializmu na Slovensku. V Častej sa zišli fanúškovia histórie a pripomenuli si aké to bolo kedysi. Pionieri skladali svoj sľub, zväzáci a zväzáčky s mávatkami, balónmi a trasparentami, imitátori najvyšších predstaviteľov vtedajšej strany a vlády so svojimi príhovormi, alegorické vozy, mažoretky, básničky, holubice mieru a do toho v uniformách pochodujúca Nadličanka. Zahrali sme hymnu ČSSR aj ZSSR, pieseň práce aj internacionálu. A potom sme ešte odohrali asi hodinový koncert. Malo to len jednu organizačnú chybu. Prezliekali sme sa vonku na asfaltke a pre nás plánované občerstvenie sa predalo, lebo bolo toľko hladných divákov. No a máje za nás sadila v Nadliciach Ostratičanka.

Máj lásky čas prebehol hladko. Skúšok bolo 9 a hrali sme na dvoch pohreboch. Deň matiek sme si pripomenuli v našom kultúrnom dome 10.5.2015 v spoločnom programe s deťmi zo škôlky a družiny.

V júni sme trénovali 6 krát, odohrali sme 1 pohreb, 1.sväté prijímanie, oltáriky Božieho tela a poklonu k svätému oltáru. Príjemná bola oslava 90-tych narodenín babky Samekovej v Dolných Našticiach, kde sme urobili nečakané prekvapenie pre dojatú a stále veľmi čipernú oslávenkyňu. No a koncom mesiaca sme sa vytancovali, vyhrali a vyspievali na ďalšej okrúhlej oslave. Tentoraz to bola 50-ka Petra Andela.

Na niekoľko z 9 júlových skúšok prišiel aj Martin Rybanský na bicie a Pali Hoos na tubu. Martina sme potrebovali na koncerte v Partizánskom, pred domom kultúry. Koncert bol zvukovo veľmi rozpačitý. Po prvý krát sme pocítili ako to je, keď niekoľkým muzikantom prestal hrať mikrofón, ktorý pracoval na prenosových frekvenciách, ktoré predala naša vláda súkromnému prevádzkovateľovi. 26.júla sme hrali hneď na dvoch podujatiach. Prvé boli Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine. Výborná akcia so 170 ročnou tradíciou na slovensko-moravských hraniciach v krásnom prostredí a s veľkým množstvom divákov, ale aj účinkujúcich súborov. Odtiaľ sme sa presunuli do obce Prašice. Tu po dva dni oslavovali domáci hody a 770 rokov od prvej písomnej zmienky o obci. Na ihrisku predvádzali svoje prvé CD členovia domáceho FS Prašičan a po nich sme odohrali náš koncert, ktorý pobiede profesionálne ozvučoval Okša Production. 3 mikrofóny na kapelu a dva pre 4 spevákov je naozaj málo. A aj on finančne pocítil predané mikrofónové frekvencie. Na tube hral Pali Hoos a celkom to s ním ušlo.

2 pohreby, 2 omše a 7 augustových skúšok nás pripravovalo na našu veľkú oslavu. Na 135. výročie DH v Nadliciach sme pozvali mažoretky a DDH Hradišťanka, Bojnickú kapelu, DH Záhorienka a FS Kriváň Turany. Program spestrili aj "Nadlickí staroterchovci" svojim krátkym vystúpením. Veľké organizačné prípravy, reklama v médiách, výborné počasie, bohaté občerstvenie a možno aj dobré meno Nadličanky prilákalo dostatok divákov, ktorí sa výborne zabávali. A na konci oslavy aj neplánovaná tanečná zábava uspokojila návštevníkov-vytrvalcov. Veľmi sme sa tešili zo všetkých gratulácií, ale asi najviac si vážime osobitého daru a to 14 ručne vyrezávaných drevených figúrok muzikantov, ktoré vlastnoručne vystružlikal strýco Bujna a nám ich odovzdali na oslave do daru jeho deti Eugénia a Šebino. Tento raz sa nám výročie naozaj vydarilo, aj keď my sme sa veľmi nezabávali. Mali sme organizačne plné ruky práce.

Všetko sme si vynahradili na ďalšej 50-ke. V piatok 28.8.2015 sme vinšovali Vladovi Masarykovi. Tento rok je rokom okrúhlych osláv a snáď je to už posledná 50-ka tento rok. Musia sa nám trochu aj pečienky zotaviť. No máme na to len dva dni, lebo už nedeľu vyhrávame na festivale v moravskom Strání. Hrali sme prví a po nás Javorinka, Krajanka, Glória a Straňanka. Program uvádzal Karel Hegner a nám sa vystúpenie celkom podarilo. Na fungovanie mikrofónov sa tentoraz hneval zvukár Mikulec st., ktorý tiež len ťažko hľadal voľné frekvencie.

O týždeň, teda v prvú septembrovú nedeľu nás už Marian Mikulec ozvučuje na festivale v Krušovciach. My už tradične vystupujeme ako poslední a tentoraz aj s riadnym oneskorením, lebo kapely pred nami si program všelijako ponaťahovali a hlavne FS Prašičan, ktorý sa znova chválil svojim CD-čkom. Takže sme dohrávali až potme. Okrem nás vystupovali aj Maguranka, Šohajka a Mistríňanka. Aj ďalšiu nedeľu sme hrali v Krušovciach, ale na svätej omši. A ďalší víkend, to je už 19.9.2015 sme odohrali dve vystúpenia na stále lepšom bánoveckom festivale slovenských dobrôt a špecialít na Mňamfeste. Tu sme aj odohrali novinku v našom repertoári - festivalovú hymnu s názvom Mňamfest, ktorú napísal Ivan Šmatlák. Kým sa ostatní po vystúpení občerstvovali, speváci uháňali ja jarmok do Nového mesta nad Váhom, kde sa konala súťaž nových piesní a Mňamfest tam porota ohodnotila ako tretiu najlepšiu vo svojej kategórii.

Za september bolo skúšok 8 a v októbri ich bolo 9. Plus odohraný 1 pohreb a jedna omša. Koncert sme odohrali len jeden a to na 1. Ročníku festivalu "Okolo Trenčína" v Trenčíne. Vypredaná sála tlieskala nielen nám, ale aj Textilanke, Túfaranke a Mistríňanke. Tešili sme sa aj z prítomnosti Ivana Mičku, ktorý bol vtedy v Nadliciach na pár dní z Ruska.

V novembri sme trénovali na skúšobni 8 krát, odohrali sme jeden pohreb, na sviatok Všetkých svätých sme vyhrávali na cintoríne. 15. novembra 2015 sa konal kultúrny program ku sviatku "Október - mesiac úcty k starším". V Nadliciach je to vždy pár týždňov hore dole.

Decembrových 8 skúšok sme už venovali príprave na Vianočný koncert. Aj tento krát sa nám podarilo zostaviť pekný program. Niekoľko kolied, zopár kúskov z vianočnej omše Joshiho Halmu, aj nejaké moderné s vianočnou tematikou. Milým oživením bolo ďalšie vystúpenie "Nadlických staroterchovcov" a malej Sabínky Mičkovej. Po koncerte nás čakalo malé posedenie na nadlickej fare, lebo pán farár je Štefan a koncert bol na Štefana. V predvečer Vianoc sme ako vždy aj koledovali po dedine a hrali na Vianočných omšiach.

Za celý rok sme mali:

91 skúšok, 19 pohrebov, 15 omší, 2 plesy, 11 koncertov, 1 fašiangy, 1-40-ka, 3-50-ky, 1-60-ka, 1-90-ka.

Nakoniec na tú biedu to bol aj tak celkom plodný rok.