Kronika 2014

26.12.2014

Koncert Bošany
5.1.2014 

Tento koncert sme nazvali "Trojkráľový" a pre nás to bola motivácia. Nespať ako medvede celú zimu, ale naberať kondíciu. Nastúpili sme vo výbornej nálade a tú sme ľahučko preniesli aj na divákov v sále. Po úvodnej hodinovke ľudoviek sme pridali to najlepšie z vianočného koncertu: Mozartovu uspávanku, Cohenovu Hallelujah a niekoľko kolied aj v prevedení acapella, aby si muzikanti oddýchli. Do štvorhlasu sa pridala aj Ľudka Slamková a Vlado Mičko. Nakoniec sme ešte zahrali zmes Okolo Slovenska a vytlieskaný prídavok Tys falešná frajárko. Takéto povzbudenie na začiatok roka sme potrebovali. 

Dubnica nad Váhom
1.3.2014
 

Ani sme nevedeli, že za sídliskom za kopcom tu majú taký pekný amfiteáter. Aj keď bolo doobeda, ľudí sa zišlo ako maku. Boli to Dubnické fašiangy. Náš kapelník Julo tesne pred koncertom vyhral súťaž tzv. "Širákový tanec" a potom v ňom odspieval celý koncert. Aspoň mu nebola zima. Teplomer sa totiž len pomaly šplhal hore. Našťastie sme divákov slušne rozhýbali a mnohé pesničky s nami spieval celý amfík. Na záver domáci pochovali basu. No my sme utekali domov na náš fašiangový sprievod.

Nadlice - fašiangy

1.3.2014 

Po malej obednej pauze sme sa opäť zišli vyobliekaní do masiek, že ani sami seba sme nespoznávali.

Asi od 16.00 sme vyrazili na fašiangový sprievod v maskách po muzikantských dvoroch. Kto doma obedoval, urobil chybu. Všade mali nachystané - slané, sladké, údené aj tekuté. Čo sme nevládali pojesť, zobrali sme do historického vozíka. Znova sme skončili až po tme a na skúšobni bol ešte oldomáš a tance.

Výročná členská schôdza

21.3.2014 

Trochu sme oficiálne poúradovali, prečítali správu o činnosti, o hospodárení a diskusiou sme voľne prešli do jedenia a zabávania. Pustili sme si nejaké fotky a videá, ale onedlho sme vytiahli nástroje a už sme aj muzicírovali a spievali. Dôchodcovia muzikanti pospomínali na staré časy a z ničoho nič bolo ďaleko po polnoci.

Bowling dychoviek
22.3.2014 

Na druhý deň sme niektorí mali hlavu jak bowlingová guľa, ale to nás neodradilo a išli sme na tradičný turnaj do Partizánskeho. I keď vždy všetci hovoria, že nejde o víťazstvo ale o účasť, sú to zakaždým veľké nerváky. Znova sa zišlo zo 10 muzikantských tímov a my sme si domov odniesli diplom najlepšieho hráča Vlada Mičku.

Častá
30.4.2014 

Spomienkou na staré zlaté časy komunizmu je 1.májový sprievod v Častej neďaleko Trnavy. Špaliere divákov s mávatkami lemovali cestu asi dvojkilometrovému pochodu dedinou až na nádvorie miestnej školy. Tam sa odohrali nádherné ceremónie, totalitné prejavy, sľuby pionierov... v podaní miestnych ochotníkov. My sme odohrali hymny a známe proletárske piesne. Najkrajšie pohľady boli aj tak na dlhonohé mažoretky. Náš koncert dopadol na výbornú, len doma sa budú hnevať, že sme nesadili máje po dedine.

Stavanie májov - Nadlice
2.5.2014 

Na máje sa našiel čas až v piatok. Kým sme hrali v kolečku do nálady, naši siláci postavili máj pri obecnom úrade, odtiaľ sme sa presunuli do pálenice s druhým májom a potom je to už len na skok do krčmy "U dvoch bratov", kde nás čakal výborný Masarykov guláš. Nikomu nevadilo ani mierne usmoklené počasie. My sme vyhrávali a nálada bola skvelá.

Deň matiek
11.5.2014 

O týždeň v nedeľu sa predviedli naše detičky zo škôlky a po nich sme si aj my uctili naše mamičky zhruba hodinovým koncertom v kulturáku. Kapela je už zohratá, vychytávame len muchy, o ktorých vieme len my, že sú tam. Diváci sú spokojní, len na Nadlice ich je pomerne málo.

Drahovce
14.6.2014 

Drahovčanka svoju storočnicu oslavovala skoro celý deň. Najskôr omša a po nej bežal program až do večera. My sme boli hlavní hostia programu. Miestne noviny napísali: "Oslavy pokračovali vystúpením výbornej DH Nadličanka, pri ktorej si prišli na svoje aj tí najnáročnejší hudobní fajnšmekri." Na bicie hral Martin Rybanský a pomáhal aj Vlado Ďatelinka na trúbku.

Pruské
29.6.2014 

Pán farár v Pruskom si povedal, že nasýti svoje ovečky nielen slovom, ale aj haluškami, a to vlastnoručne urobenými. To bola výzva pre všetkých z obce a prišli. My sme hrali do tanca aj na počúvanie a divákov neodradil ani jemný dáždik. Všetci sa snažili poschovávať pod dlhé prístrešky na asfaltovej ploche a vydržali s nami celé poobedie.

Hradište
5.7.2014 

Pravidelný dychovkový festival bol teraz z polovice upršaný, ale veselý. Včera prišiel do Nadlíc malý autobus až z ruského Orla. Mladá inštrumentálna kapela Teremok bude u nás viac ako celý týždeň. Zahrali aj v Hradišti v kulturáku, kde zožali veľký obdiv a úspech. Keďže počasie sa umúdrilo, náš koncert sme už odohrali vonku. Využili sme prítomnosť Moravanky a tak jej kapelník Ján Slabák zablahoželal Ivanovi Poštrkovi k jeho 50-tym narodeninám.

Ruským autobusom prišiel aj Ivan Mičko s rodinou, takže naša dedina bola celý týždeň hore nohami.

Teremok koncertoval v sobotu v Partizánskom, odtiaľ sa presunuli do Hradišťa, v nedeľu hrali v Brodzanoch, v stredu na kúpalisku v Topoľčanoch, vo štvrtok U dvoch bratov v Nadliciach, v piatok na 70-ke deda Mičku, v sobotu spolu s Nadličankou koncert a zábava na ihrisku pre celú dedinu, v nedeľu hrali na omši v kostole a poobede spolu s nami na festivale v Ostraticiach. Boli riadne vyťažení a v pondelok, keď odišli, mohli si konečne oddýchnuť.

9.8.2014 sme sa celá kapela konečne dostali na povestnú a historkami opradenú chatu k Ivanovi Poštrkovi na oslavu jeho 50-ky. Nepomohla nám ani mapa, zablúdili sme. Ivan nám predstavil svoje kuchárske umenie (metrové šašlíky) a my sme mu predviedli riadnu zábavu. Od jeleňov a medveďov majú nadlho určite pokoj a chatári v okolí ešte taký hudobný večer nezažili.

V piatok 15.8.2014 sme obohatili kultúrny program na Dňoch regiónu v Topoľčanoch našim pekným koncertom a na druhý deň v sobotu 16.8.2014 sme zahrali do nálady na ihrisku v Oslanoch kde mali 760. výročie obce.

Že sme vyťažení jak tí Rusi svedčí aj to, že v nedeľu 17.8.2014 sme zabávali našich kamarátov partizánčanov na schodoch pred domom kultúry koncertom, ktorý bol súčasťou kultúrneho leta.

Bolo to veselé a zaspievala si s nami aj Gabika Andelová pieseň Nad mólom.

23.8.2014 sa ženil náš bubeník Marcel Bulík. Navečer sme boli jemu a manželke Eliške celá kapela zablahoželať a zvesela zahrať. O polnoci naše speváčky ešte aj vykonali slávnostný akt začepčenia nevesty. Najedli, napili a vybláznili sme sa dosýta.

Na sobotu 30.8.2014 sme nemohli odmietnuť pozvanie Márie Švecovej, starostky zo susedných Rajčian na oslavu prvej písomnej zmienky o obci. V záhrade za kulturákom sme odohrali hodinový koncert, pekne sme sa poďakovali, občerstvili a utekali do Krušoviec na XII. Festival dychových hudieb. Tam už sa vyhrávalo na našu aparatúru celé poobedie. My sme došli len na finále už po 12. krát po sebe tu účinkujeme a ukončujeme festival tanečnou zábavou. A tak tomu bolo v Krušovciach aj teraz.

Nedeľa 31.8.2014 Narýchlo sme sa vyspali a oddýchli si a už aj sa presúvame do dedinky Lubina. Tu majú oblastné oslavy 70. výročia SNP na blízkom vrchu Roh. Boli sme radi, že nás zavolali, lebo prostredie je nádherné, hľadisko plné a amfiteáter tiež plný dobrého kultúrneho programu.

14.9.2014 nás kamaráti z Bieličanky pozvali na svoju oslavu. Ich dychová hudba oslavovala 80-te narodeniny. Asfaltová plocha za kultúrnym domom bola plná, lebo Partizánske je blízko a ľudí čo miluje dychovku je veľa. Naše vystúpenie sme zvládli s nadhľadom. Veď po toľkých tohtoročných koncertoch už sme na javisku viac ako doma.

20.9.2014 To sme sa dali zas na niečo nahovoriť. V Krompachoch sme ešte nikdy neboli, tak sme sa im chceli ukázať. 3,5 hodinová cesta 280km, unavení a utrmácaní sme dorazili na Dni mesta spojené s jarmokom a kultúrnym programom. Jarmok už končil, stánkári pomaly balili a aj divákov bolo pomenej. A všetci boli akísi tmavší. Možno to robí to východňárske slnko. Jozef Závada, ten, ktorý nás pozval bol našim vystúpením nadšený a mrzelo ho, že nás nedal do hlavného programu. Škoda. Ale skúsili sme, videli a tešíme sa, keď už budeme doma.

27.9.2014 Andrej Zubaj "strčil hlavu do chomúta". Tak sa to kedysi vravievalo, keď sa niekto oženil. Dnes to prišlo na nášho trúbkára Andreja. Na mravenisku v Topoľčanoch sme z domu vypýtali nevestu a šťastný pár sme odprevadili do kostola. Večer na hostinu už prišla len malá partia a hlavne speváčky, ktoré divadielko "vienok sňať, či hlávku sťať" už robia na profesionálnej úrovni. Starejšiemu sme potom ešte zopár hodín pomáhali roztáčať kolotoč veselých pesničiek, ktoré ku každej svadbe patria. Len či toho Andreja ešte budeme vídať, keď má hlavu v chomúte?

18.10.2014 "Víno a kultúra patria k sebe" bol názov článku v regionálnych novinách. V Topoľčanoch sa stretlo 22 vinárov, 300 druhov vín a 15 smädných z Nadličanky. A že sme im toho aj vypili... na vinobraní nesmie chýbať aj poriadna pesnička. My ich zopár vieme, takže sa nielen koštovalo, ale aj spievalo a tancovalo. Vo vestibule saxofónoval Rudy Goga a na pódiu sme sa striedali s DJ Paľom Bujnom.

26.10.2014 Tohtoročná úcta k starším bola v našom podaní trochu výnimočná. My sme hrali svoj tradičný repertoár, ale na spev sa nám chytili kapelníkova dcéra Valika a barytónistova dcéra Zuzka. Ony chodia aj začepčovať nevesty s našimi speváčkami, takže teraz to chceli skúsiť aj na javisku s dychovkou. Zuzka spievala Topoľčiansky krížu a Valika Jednej dcéry mamka. A išlo im to.

24.12.2014 Tesne pred štedrou večerou máme tradíciu hrať vianočné koledy po dedine. Znovu nie je po snehu ani stopa. Len je trochu chladnejšie. Na krížnych cestách nás čakal horúci punč a inde zase po kalíšku. Nemôžeme piť veľa, večer príde Ježiško a potom ešte hráme na polnočnej a ráno zas na omši. A 26.12.2014 na Štefana hráme Vianočný koncert. Kostol sme vykúrili plynovým ohrievačom a zvyšok tepla dodali dýchajúci diváci, ktorí kostol zaplnili na prasknutie. Koncert sa vydaril a pekne hrali aj "Staroterchovci" Vlado Mičko, Maroš Dúbravický, Rasťo Petreje so synom a malá krojovaná speváčka Sabinka Mičková. Bolo aj čo počúvať, aj sa dívať, aj sa zasmiať. To všetko okrášlilo Vianoce.

A koniec roka okrášlila silvestrovská veselica. Znovu sa nám podarilo naplniť našu sálu a o výbornú zábavu sa už postarali všetci zúčastnení až do samého rána.

Koniec roka sme ešte obohatili Silvestrovským plesom.