Kronika 2011

26.11.2011

6. január 2011 Štvrtok 17:00 koncert Bošany

Na "Tri krále" sme odchádzali do Bošian ešte plní vianočných zážitkov a silvestrovskej nálady. Koncertík prešpikovaný osvedčenými hitovkami roztlieskal a rozospieval celú kinosálu. Po úspechu acapellových piesní na vianočnom koncerte v nadlickom kostole, sme pár kúskov odspievali aj tu. S účinnou drezúrou a so speváckou výpomocou Ľudky Slamkovej zneli štvorhlasné piesne výborne. Po záverečnej zmesi a prídavku nás obecenstvo ocenilo potleskom postojačky. Potom si prítomní diváci v predsálí ešte pochutnali na pripravenom vínečku, kde ešte rozoberali príjemné pocity z koncertu. Pár dní na to sa na našej internetovej stránke objavil odkaz od Jaroslava Koptu: Ste najlepšia dychová hudba na Slovensku. Adam Hudec Vám môže len ticho závidieť a gratulovať. Veď vy ste prebrali žezlo po Malokarparskej. Bravó, bravó, bravó. Gratulujem.

4.február 2011 Piatok 18:00 VČS Nadlice

Zasa sme o rok starší a znovu môžeme rekapitulovať a hodnotiť uplynulú sezónu. Pozvali sme našich muzikantských dôchodcov, príležitostných hudobníkov, manželky a nesmel chýbať aj družstevný kuchár Dežko. Prebehli sme finančnú správu o hospodárení, výročnú správu o činnosti, plodne sme podiskutovali a vrhli sa na porciované pečené prasiatko. Keď sme ho riadne pozalievali, povyťahovali sme nástroje a sami sme si vyhrávali a spievali, kým sme vládali.

5. marec 2011 Sobota 14:00 Fašiangy Nadlice

Bola že to zase srandy plná dedina. Do tradičného fašiangového sprievodu opäť pribudli nové nápady a nové masky. Mickey Mouse, jeho družka Minie, Sherlock Holmes, Nožnicový Edvard, pirát z Karibiku Jack Sparrow, japonská gejša, miss Fašiangy, spevák z Kiss, trpaslík či niekoľko čertíc a dalšie. Počasie bolo jak na prvý jarný deň, o snehu sme mohli len snívať. Ale aspoň nám nemrzli nástroje. Obišli sme všetky dvory a jeden sme aj pridali. Novostavbu Vlada Mičku. Veselo bolo všade, kde sme prišli a "Bubník Ember" nás privítal s červeným nosom, v čiernom cylindri a s niekoľkými vtipnými hračkami. V každom dvore bolo čo zajesť, vypiť a domáci vždy pridali aj malú výslužku na cestu. Na vozíku, čo so sebou vláčime, len tak praskali bočnice. My ale nič nevyhodíme. Veď večery po skúškach bývajú dlhé a večere krátke.

12. marec 2011 Sobota 16:00 80-te narodeniny Kamenec pod Vtáčnikom

Vraví sa, že aj malý trpaslík vie urobiť veľké divadlo. My sme niečo podobné urobili na oslave 80-tych narodenín pani Františke Nechalovej, na ktoré nás pozvali do Kamenca pod Vtáčnikom. Silou mocou chceli Nadličanku, ale v malom obsadení. Zúžili sme sa na počet 8. 2 trúbky, 2 klarinety, tenor, barytón, tuba a malý bubon. To aby nás nebolo viac, ako oslavujúcich. Slušne sme zahrali, dobre zaspievali a vraj aj výborne zabavili. Zaspieval si s nami aj manžel jubilantky pán Tibor. Obom im prajeme ešte dlhé roky zdravia.

26. marec 2011 Sobota 18:00 Bowlingový turnaj kapiel Partizánske

Na už tradičnom turnaji dychových hudieb v bowlingu sme zatiaľ zakaždým rozvírili vody v boji o prvenstvo.

Na tohtoročnom 3. ročníku sme mali jasnú taktiku. Začneme naplno a postupne budeme pridávať. Nevyšlo nám to na 100 percent, ale pri konečnom sčítaní sme aj tak vyšli nádherne. Nadličanka, ako tím na krásnom druhom mieste a v súťaži jednotlivcov Vlado Mičko prvý a teda najlepší. Zas bolo čo oslavovať. Nevadilo ani, že víťazný pohár bol deravý a pretekal. Pili sme teda rýchlo. Nakoniec sa tešili aj čašníčky, že sme si tam vyrobili celkom slušný účet.

29. apríl 2011 Piatok 18:00 Sadenie májov Nadlice

Tento rok sme máje v Nadliciach zase sadili v predstihu. Lebo na ďalší deň sme sa sľúbili hrať inde.

"Pod májú zelenú", ako sa spieva v moravských piesňach, sme zahrali pri obecnom úrade a potom aj v pálenici. Odtiaľ sa celá perepúť presunula do krčmy "U dvoch bratov", lebo tu bol pre všetkých pripravený májový guláš. A to zadarmo. Veru sme si aj pekne posedeli, zajedli, vypili a niečo málo aj zahrali. Z dnešnej akcie sme odchádzali s plným bruchom a celkom spokojní.

30. apríl 2011 Sobota 15:00 vystrojenie nevesty Rajčany

Keď si Nadličanec berie Rajčianku dychovka by pri tom chýbať nemala. A zvlášť, keď je to starostov švagor. Najprv sme hrali u ženícha pri odpýtaní od rodičov a odtiaľ poďho do poslednej ulice a posledného domu v Rajčanoch ku neveste. U nevesty na dvore dážď nevedel či sa má a či nemá spustiť. Po odobierke ale pršať prestalo, tak sme sa mohli v sprievode za spevu a hrania veselo presunúť do kostola. Tu aj naše účinkovanie skončilo. Kým "mladí" boli pred oltárom, my sme sa rýchlo presunuli do Žabokriek nad Nitrou, kde nás čakal ďalší kšeft.

30. apríl 2011 Sobota 17:30 koncert Žabokreky nad Nitrou

Na začiatok sme vonku pred kulturákom hrali pri stavaní mája a potom všetci zúčastnení prešli do miestnej kinosály na náš koncert. Všetko plynulo v príjemnej, až rodinnej atmosfére. Diváci tlieskali a známe piesne si pospevovali spolu s nami. Vtedy nás napadlo osloviť odvážnych, aby si zaspievali naživo do mikrofónov priamo z javiska. Celkom dobrá sranda to bola. Našlo sa až 5 superstáristov z obecenstva a tí zožali zaslúžený potlesk od prítomných divákov. A my sme tu vlastne po prvýkrát hrali na novú aparatúru. Chceli sme niečo nové, lepšie, výkonnejšie... Aj sme kúpili, ale oveľa ťažšie a možno aj komplikovanejšie. Hádam si časom zvykneme.

14. máj 2011 Sobota 15:00 koncert Nadlice

Po tom, čo nám demokracia zrušila marcové MDŽ, nastúpil nový sviatok Deň matiek. Počasie bolo výborné, tak sme aparatúru rozostavili na ploche za kultúrnym domom. To už ale prišli pani učiteľky, že deti nemôžu vystupovať vonku, lebo na javisku majú výzdobu a pozadie krekerárne je málo dôstojné. Tak sme sa rozdelili. Deti vo vnútri a potom Nadličanka vonku. Starosta prejavil za všetkých úctu a vďaku kvetom pre každú matku a ženu, ktorá prišla popočúvať naše piesne. V koncerte prvýkrát odznela aj nová úprava ľudovej piesne Javorom, javorom, ktorú Ivan Šmatlák objavil v repertoári výborného folkloristu Jána Ambróza. Ivan má teraz obdobie úprav pomalých piesní. Už vieme, že chystá ďalšiu ťahavú lahôdku. Škoda, že neprišiel Jožko Mičko, ktorý si založil vlastnú 2-člennú skupinu. Ich celkom časté hrania sú potom na škodu pre nás, lebo Jožko nám na vystúpeniach chýba.

Na druhý deň v nedeľu boli detičky jak cukríčky. Bolo totiž 1. sväté prijímanie a na ňom sme samozrejme tiež nesmeli chýbať.

Kým sme v máji, je treba spomenúť, že už dlhší čas pociťujeme (hlavne Ivan Šmatlák) akúsi papierovú absenciu našej kvality, nejaké hmatateľné ocenenie, ktorým by sme sa mohli kedykoľvek preukázať Kvalita našich vystúpení, hranie, spev či javisková šou je jedna vec, ale papier je papier. V užšom kruhu sme sa dohodli a prihlásili na celoslovenskú súťaž malých dychových orchestrov do Lednických Rovní. Je to veľký záväzok a bude si vyžadovať od každého poctivý prístup, aby sme uspeli pred porotou. Trochu nás sklamala ohlásená neúčasť speváka Jožka Mičku a Marcela Bulíka na bicie. Bude ťažké ich nahradiť, hlavne Jožka, lebo veľa skladieb máme postavených na štvorici spevákov. Bicie sme našťastie vyriešili Martinom Rybanským z Hradišťa, Ale spev? Máme jeden nápad. V Solčanoch sme pred časom počuli jedného talentovaného speváka Miloša Klačanského. Pozvali sme ho k nám na skúšku a uvidíme.

21. máj 2011 Sobota 15:00 Futbalový zápas- Nadličanka - Hradištská kapela Nadlice

I keď šport nie je naša silná stránka, na futbal proti Hradištskej kapele sa vždy tešíme. Nadlické multifunkčné ihrisko má ideálne rozmery pre naše bruchá. No ani Hradišťanci nie sú na tom s kondíciou oveľa lepšie. Po úvodnom hvizde sa nám mierne rozpršalo. Dážď aspoň zmýval kropaje potu z našich tvárí. Striedali sme sa často jak na hokeji. Veď po behu tam a naspäť, od bránky po bránku, sme už viac nevládali. Cez polčasy, ktoré boli hádam aj štyri, sme sa vždy potužili čarovným nápojom (od Asterixa a Obelixa?) a potom sme znova boli pri sile. Ale súper bol na tom o niečo lepšie, pretože po záverečnom hvizde sme prehrali 5:7. Po presune do zasadačky sme ale jasne zvíťazili v jedení gulášu. V pití a utužovaní priateľstva medzi Nadličankou a Hradištskou kapelou to bolo nerozhodne. Na záver už len treba dodať obligátne: "sudcovi mrkvu". Pre istotu, lebo pískal Marek Skaličan.

18.-19. jún 2011 Sobota 15:00 súťaž Lednické Rovne

Veľký deň "D" je tu. Sú to vlastne dva dni, v sobotu súťaž a v nedeľu galaprogram. Súťažilo osem kapiel Sitňanka, Senčanka, Vinosadka, Myslavčanka, Selanka, Tvrdošanka, Močenská kapela a Nadličanka. Naša malá ale zdravá tréma bola namieste. Skladby nacvičené na 80%; Miloš Klačanský, čo by náhradný spevák buď-alebo; choreografia len tak tak; sprievodné slovo pripravené, ale nenaučené... Nakoniec sme si ale povedali, že nech to dopadne ako chce. Hrajme tak, aby sme sa zabavili a snáď zabavíme aj divákov a hlavne porotu. Odpálili sme týchto sedem skladieb.

  1. Dudácka polka nesúťažná skladba
  2. Čo si počnem bez pohárka polka
  3. V tom Pukanci ťahavá pieseň
  4. S tebou povinná skladba
  5. Nechodievaj často valčík
  6. Dievčatko z cukrárne swingy
  7. Okolo Slovenska zmes piesní

Keď sme po prvej skladbe videli, že diváci sa takzvane "chytili", tréma z nás opadla a už sme to boli my. Jednoduchí hrajúci sa chlapci, ktorých to baví. Aj zvukári Mikulec a syn nám palcami dohora naznačovali, že je to dobré. Z javiska sme odchádzali spokojní, ale s malou dušičkou, lebo sme nevedeli všetko zachytili pozorné uši porotcov. Ich poobedňajšie verejné hodnotenie nebolo zlé, ale koľko nám dali bodov, to sme nevedeli. Potom sme išli hrať do neďalekej dediny Lednica. Majú tam nad krčmou prírodné pódium. Na ňom sme im hrali asi hodinu len tak z hlavy. A večer bola v Rovniach v kulturáku zábava. Tam sa v hraní vystriedali všetky kapely a aj sme si trochu zatancovali. Spať sme išli až po polnoci a to so spevom po meste. Ráno sme odohrali omšu v miestnom kostole, potom spoločný koncert všetkých dychoviek, potom nasledoval pochod mestom s mažoretkami. A potom vyvesili výsledkovú listinu. Neuveriteľné! Sme prví! Sme MAJSTRI SLOVENSKA!!! V galaprograme sme si prevzali vzácne ocenenia, šťastní sme odohrali víťazný program a so vztýčenou hlavou sme išli domov, aby sme sa pochválili rodine, priateľom a všetkých známym.

26. jún 2011 Nedeľa 15:00 koncert Pruské

Do dediny Pruské sme prišli na pozvanie miestneho pána farára. Nadličanku sem odporučil Vraťo Skaličan. Hradištská kapela má trvalé problémy dať sa dokopy a keďže my sme poruke a momentálne v kondícii, bez váhania sme súhlasili. V Pruskom bolo v ten deň od rána živo. Sviatočná omša, vystúpenia detí, divadelné predstavenie a po poludní Nadličanka. K dobrej nálade prispel svojimi historkami aj strýco Izidor. S nami si zahral Vlado Ďatelinka a niečo zaspievala aj Terezka, jeho manželka. Čapovalo sa pivo, nalievalo víno, podávala káva a pán farár osobne nakladal pre všetkých bryndzové halušky, ktoré aj pomáhal variť. Dedinčania boli s touto nedeľou navýsosť spokojní. A vlastne aj my.

3. júl 2011 Nedeľa 15:00 festival Hradište

Na tohtoročnom festivale dychových hudieb v Hradišti plakalo aj nebo. Stalo sa to, čo Vraťo Skaličan už viackrát naznačoval: "Je zbytočné sa tváriť, že Hradištská kapela žije. Muzikanti sú rozlietaní po svete, všetci pracovne, alebo rodinne vyťažení. Kalendár akcií prázdny a ak sa aj nejaké hranie pritrafilo, tak za málo peňazí. Vášeň opadla, láska vychladla. Je načase činnosť kapely ukončiť, alebo nazvime to jemnejšie činnosť prerušiť, pozastaviť."

Honosný a veselý festival predsa len skrýval v pozadí smútok. Pre trvalý dážď sa akcia musela presunúť do kultúrneho domu. Vystúpila detská dychová hudba Hradišťanka, mažoretky z Hradišťa a z Prievidze, detská dychová hudba Brodzany, humorno-spevácka skupina "Mrchane" a potom Nadličanka. Poslednou časťou festivalu bol rozlúčkový program s názvom "Dovidenia hradištská kapela", v ktorom zahrala Hradištská kapela a jej hostia - operní sólisti, súrodenci Martin a Ján Babjakovci.

V našej 3-hodinke sme odohrali naše najlepšie tohtoročné kúsky. Do kroja sme odeli aj Terezku Ďatelinkovú a Vlado si vychutnal svoje trumpetové sólo. Na balkóne sediaci hosť Adam Hudec sa počas nášho hrania niekoľkokrát postavil. Asi aby aj niečo pekné videl a nie len počul. Po koncerte nám za náš výkon aj osobne poďakoval.

10. júl 2011 Nedeľa 15:00 Festival Ostratice, 17:00 koncert Nové Mesto nad Váhom

Leto je vždy plné akcií. Stáva sa už pravidlom, že keď je festival v Ostraticiach, nám sa do toho dátumu pripletie ešte ďalšie hranie. Aj teraz. Pre istotu sme sa nechali zaradiť ako druhí v poradí, aby sme sa stihli v pohode presunúť na ďalšie vystúpenie. Krásne počasie a tradícia festivalu prilákala do parku množstvo divákov. Pre nás to bola príjemná rozohrávka. Ani sme sa nenajedli, ale starostovi sme sľúbili, že sa ešte večer v Ostraticiach zastavíme. Bubeníka Marcela Bulíka sme nechali, nech odohrá vystúpenie s Nedanovčiankou a my sme sa už tešili na kamaráta Martina Rybanského, ktorý bude snami búchať v Novom Meste nad Váhom. Slnko pražilo, z nás len tak tieklo. Zbytočne sme sa tlačili do chládku. Nedočkavých a nažhavených divákov sme našimi piesňami výdatne osviežili a zabavili. Energiu, ktorú z nás to teplo vysalo, nám našťastie po každej skladbe vrátil potlesk divákov. A tých novomestských chodí na naše koncerty vždy dosť.

V Ostraticiach sme už koncert Straňanky s Marekom Skaličanom nestihli. Ani ostratický guláš sa nám už neušiel. Ale Janko Podoba nám štedro nadelil z pečeného prasiatka a pribalil poriadne vína, aby nás nesmädilo.

16. júl 2011 Sobota 12:00 jarmočný koncert Vrbové

Vrbovský jarmok, to už má historický cveng. Na koncert sme sa preto celkom tešili. Na jarmoku bolo toľko ľudí, že sme sa ledva pretlačili k pódiu. Kým sme ale v programe prišli na rad, jarmok sa pomaly končil. Stánkari začali baliť a ľudia sa rýchlo vytrácali. Horúčava bola neznesiteľná, diváci sa skrývali pod okolitými stromami a kríčkami. Na slnku sedeli len tepelní vytrvalci. Väčšina našich muzikantov si nasadila čierne okuliare. Vypadali sme ako agenti z Matrixu. Vysoké teploty sme zažili aj inokedy, preto sme si koncertík vychutnali a príjemne sme sa zabavili.

Juraj Florek nám na našu stránku potom napísal: Dnes som bol na jarmoku vo Vrbovom a super ste nám tam hrali. Ja som síce na dychovku moc neni ale slušne som sa zabavil. Páčilo sa mi aj hovorené slovo, ktoré bolo dobrým prepojením medzi pesničkami. Už teraz sa teším na to, keď Nadličanka opäť zavíta do Vrbového.

17. júl 2011 Nedeľa 15:00 festival Krušovce

Krušovský starosta Ivan Hubinský tentoraz všetko vsadil na kapely z blízkeho okolia. Ostratice, Nedanovce Chynorany a Nadlice. Pred rokom mu dážď znížil počet divákov a dychovky z veľkej diaľky zvýšili výdavky. V túto nedeľu bolo počasie ukážkové. Účinkujúce kapely zahrali svoj štandard. Chynorianka vyšší, Nedanovčianka naopak nižší. Tá šťava, ktorú mávali sa akosi vytratila. Prekvapila Ostratičanka. Akoby aj nie, keď zo zadných radov ich tlačili Ivan Šmatlák a Jano Bakyta. Ostratickí si ich kúpili za pár pív. My sme festival ozvučovali a preto sme aj boli záverečnou bodkou celého dňa. Hrali a spievali s nami aj Vlado a Terezka Ďatelinkovci. Asi im je s nami dobre. A myslím si, že je to obojstranná náklonnosť. Máme ich radi, veď sú to po predkoch Nadličanci. Starosta bol na záver spokojný. Hojná účasť divákovmu sčasti splatila minuloročný dlh.

24. júl 2011 Nedeľa 19:00 koncert Bánovce nad Bebravou

Je milé, že po nedeľnej omši sa všetci presunú z kostola ku lavičkám na námestí. Okrem veriacich vždy príde aj dosť mladých a mamičky s deťmi, až je priestor pred pódiom plný. Maličké drevené "čudo" pripomína na pohľad autobusovú búdku a nie pódium na kultúrne podujatia. Hore sme nechali len bubeníka, doprovody a tubistu. Teraz to bol na prekvapenie Štefan Mičko, lebo naša stálica Andrej Smolinský bol na dovolenke.

Štefan doma hráva v Revúcej, v Rožňave a dokonca chodí fúkať aj do Banskej Bystrice. Náš repertoár mu ale dal poriadne zabrať. Od polovice koncertu začalo kropiť a stále pridávalo. Diváci vytiahli dáždniky, ale prvý rad muzikantov a speváci bojovali na daždi. To sme akosi vydržali, ale naše noty sme sušili celý týždeň.

7. august 2011 Nedeľa 15:30 koncert Dubnica nad Váhom

Sem-tam sa stáva, že hráme dvakrát za deň, ale v túto nedeľu až trikrát. Doobeda to bola púť a sviatočná omša na Mechovičke, poobede koncert v Dubnici nad Váhom a navečer koncert v Nemšovej. Na púti to bolo len torzo kapely na jednu ruku (5), ale na koncertoch sme už boli v plnej sile. Teda okrem Vlada Mičku, ktorý vynecháva akcie jedna radosť. Ale keď postaví dom, tak to už bude ináč (vraj). Do Dubnice sme prišli vďaka Zdenke Bujnovej, ktorá tam pracuje v kultúre a stále fandí Nadličanke. Vystupovali sme v areáli pivárne "RockStar Pub", kde zvyčajne bývajú koncerty rockových skupín. Ale mestská propagácia pritiahla divákov aj na dychovku. Len škoda, že sme ich nevideli. Pousádzali sa pod prístrešky vľavo a vpravo a pred nami na slnku nebol nikto. Ťažko sa to hrá bez kontaktu s publikom. No potlesk po pesničke nás vždy presvedčil, že tí ľudia tam naozaj sú a že sa im to naše hranie páči. Odrazu sme sa akosi uvoľnili a dobre sme sa počas hrania zabávali. Po koncerte sa nám prihovorilo viacero nadmieru spokojných divákov. A to nás poteší najviac.

7. august 2011 Nedeľa 18:00 koncert Nemšová

Dnes sme nemali k dispozícii obvyklé auto, tak sme aparatúru museli prevážať v prívesnom vozíku. V Nemšovej sme sa rozložili do čerstvo dokončených priestorov nového amfiteátra. Ťažké mraky čakali na kopci za dedinou, ale keď sa vedúci kultúry zadíval hore povedal, že z tej strany pršať nebude. No keď Marcel na paličky obúchal raz dva, spustil sa taký lejak, až sa všetci rozutekali. Len náš zvukár Igor Slamka nie. Vlastným telom a dáždnikom zachraňoval mixpult. Kým sme sa presunuli dovnútra Poštrk so Šmatlákom hrali na trúbkach a tak zabávali divákov. Koncert dopadol na výbornú a Vlado s Terezkou nás pozvali na pizzu.

14. august 2011 Nedeľa 16:00 koncert Piešťany

Niektorí tomu vravia pod hríbom, iní mušľa, no dôležité je, že všetci vedia kam majú prísť, keď je plagátoch napísané, že hrá Nadličanka. Keď potom vidíme zaplnené stoličky a hádam aj stovku stojacich divákov, ženie nás to k maximálnym výkonom. A ďalší sedia vedľa, na terase Kursalónu. Mimochodom, tam nepite, je to drahé. Užívame si každú skladbu koncertu a vylepšujeme citlivé miesta, aby zneli čo najlepšie. Na konci sú prítomní takí vytešení, že rozoberajú skoro všetky CD-čka z nášho kufríka. Aj "pani zodpovedná" z kultúrneho strediska poznamenala, že za takéto výkony si rozhodne zaslúžime lepšie platené javiská.

Cestou domov sme stáli v Radošinskej krčme. Riadne sme im preriedili ich aj tak slabé zásoby alkoholu a išli sme spokojní domov.

20. august 2011 Sobota 12:00 Chrenovské stánky pri Agrokomplexe Nitra

Akosi sa nám nedarí dostať sa do "užšieho kádra" účinkujúcich na Agrokomplexe. Doslova za pár grošov sme sa nechali nahovoriť na Chrenovské stánky pri bráne AX-u. Na pódiu pred stánkami s občerstvením sa celý deň striedali umelci rôznych kvalít a rôznych žánrov. Väčšina prítomných hľadala chládok pod slnečníkmi pri stánkoch. Tam popíjali, jedli, rozprávali sa a kto im k tomu hrá ich ani veľmi nezaujímalo. Nás potešilo, že pred nami vystupovala folklórna skupina zo Solčian a s nimi spieval Miloš Klačanský. Veď aj s jeho pomocou a výkonmi sme sa stali víťazmi súťaže v Lednických Rovniach. Je pravda, že počas nášho vystúpenia sa lavičky pred pódiom trochu viac zaplnili, ale vo vnútri Agrokomplexu je atmosféra a aj ohodnotenie úplne iné. O rok už musíme nájsť nejaký fígeľ a dostať sa dnu.

3. september 2011 Sobota Svadba Marek Skaličan Žabokreky n/N

Marek, Marek, keby si tu s nami pil a fajčil, ešte si tu mohol s nami piť a fajčiť. Koľkokrát sme ti hovorili, prehovárali ťa, upozorňovali. Ukazovali sme ti na vlastných príkladoch a príkladoch zo života. Preháňali sme, zveličovali, ba aj klamali. Ale ty si išiel tvrdohlavo za svojim cieľom. Do Straňanky. A koľko všelijakých dychoviek je na svete. A to isté aj s babami. Ty stále uprene len za jednou. Za Martinkou. No keď sme ju v Žabokrekoch zbadali, takú krásnu a šťastnú, vo svadobnom. Potom si prišiel ku nej ty s kyticou a my sme si uvedomili, že to čo robíš, robíš dobre a v živote najlepšie. Preto sme vám zahrali ešte pár pekných kúskov, aby sa vám išlo veselo k oltáru a ku krásnej spoločnej budúcnosti. Môžeš nám veriť, že keď ste odišli poriadne sme sa u vás dojedli, schuti napili, nechali sme si čo-to zabaliť a s plným demižónom sme sa vrátili domov.

3. september 2011 Sobota Opekačka Nadlice

Jano Bakyta nám jasne vravel. Chlapci, svadba je svadba. Tam je jedenia a pitia, tanec a spev, káva a zákusky..., ale my máme sud piva. Tak si to rozmyslite. Zostaňte so mnou. Ja viem o čom hovorím. Ostali sme a nebanujeme. Jano mal zase pravdu. Na nadlické doliny pri maringotku sme si rovno zo svadby doniesli okrem manželiek, detí a priateľov aj kuracinku, klobásky, grilovacie párky a hromadu zeleniny. Všetko dobre ochutené, nasolené a poriadne opečené si žiadalo riadne zaliať spomínaným pivom. Potom sme si rozprávali rôzne humorné príbehy a zážitky. A potom sme spievali, až kým sa pivo neminulo.

10. september 2011 Sobota 18:00 omša a procesia Dubnica nad Váhom

To sme veru ani netušili, že sa uprostred žatvy letných koncertov ocitneme na akcii, ktorá sa nazýva Dubnická mariánska púť. Celá trvá tri dni. My sme boli odohrať len sobotnú omšu a procesiu mestom. Od 18. hodiny Svätú omšu celebroval žilinský biskup Mons. Doc. ThDr. Tomáš Galis PhD. My sme hrali a miestni zboristi spievali. Potom už riadne po tme nasledovala procesia mestom. Ozvučená, výborne zabezpečená - policajti, hasiči, zdravotníci, skauti, sestričky (bračekovia). Všetko do detailov premyslené skončilo v centre pri svätej soche spoločnou modlitbou. Na stránku nám potom napísali:

Dobrý deň. Keďže v sobotu po procesii na to nebol akosi čas, chcel by som poďakovať celej vašej dychovke za sprevádzanie sv. omše a procesie počas púte v Dubnici nad Váhom. Zároveň chcem vyjadriť uznanie za to, ako ste zahrali jednotlivé piesne z JKS, pretože nie každý dychový orchester ich dokáže zahrať tak ako sú ľudia zvyknutí z kostola, keď ich hrá organ (čo sa týka rytmu, tempa, harmonizácie...). Myslím, že vám sa to podarilo. Prajem vám všetko dobré. Ján Páleník, miestny organista.

11. september 2011 Nedeľa 13:00 Galaprogram prehliadky dychových orchestrov Považská Bystrica

V Považskej Bystrici sa uskutočnila Celoštátna súťaž VDO spojená s 19.ročníkom Dychfestu ZDHS. Prvý deň súťažili VDO. Druhý deň sa konal galaprogram víťazov VDO a zároveň aj Dychfest ZDHS, na ktorom vystupovali MDH Nadličanka, Maguranka, Fatranka, Trnkovianka (ČR), mažoretky Marija a spevácka skupina Mrchane z Bánova. V programe DH Nadličanka si zaspievala "záhorácku ľudovú pieseň" - Záhorskú dzedzinú aj europoslakyňa Katarína Neveďalová, ktorá prevzala záštitu nad týmto - po hudobnej stránke - veľmi vydareným podujatím. Toto sú slová Adama Hudeca, ktorý bol členom odbornej poroty v súťaži orchestrov. My sme túto akciu nazvali "Prísne utajený festival", pretože v Považskej zrejme zlyhala propagácia, alebo obyvatelia bojkotovali dychovú hudbu? Skôr to bolo o tej propagácii, lebo zo skúseností vieme, že ľudia (hlave starší) majú dychovku radi. Ale tu? Nikto. Prázdne hľadisko. Len zopár náhodne okoloidúcich. Odchádzali sme naozaj sklamaní.

14. september

14. septembra by sa dal smútok Nadličanke ponakladať do vriec a odviezť do zberných surovín. Zomrel Eduard Bezák. Mal rád aj svoje prezývky Bubník či Ember. Večný zabávač a humorista, ktorý vždy vylepšil náladu. Vedel nás ľahučko rozveseliť svojim rozprávaním, alebo vtipnými pomôckami. Stal sa zberateľom humorných rekvizít a hračiek. Nadličanku nadovšetko miloval a propagoval ju aj u protinožcov v ďalekej Austrálii. Jeho chrapľavé Es-ta, Es-ta, Es-ta bude nám, ktorí sme ho poznali, navždy znieť v ušiach. Pretože sám mal trochu slabší sluch, hrával zo všetkých najhlasnejšie. Teraz sme mu zahrali my. Najtichšie a najsmutnejšie, ako sme vedeli a bohužiaľ naposledy. Prišli aj kamaráti z Ostratičanky a plno ďalších známych. Teraz sa jeho chrapľavé Es-ta, Es-ta, Es-ta ozýva zo zadných radov spoločného nebeského orchestra. A určite zase najhlasnejšie.

15. september 2011 Štvrtok 10:30 sviatočná omša Mechovička

Na sviatok sedembolestnej sme odohrali sviatočnú omšu na Mechovičke až 11-ti. Konečne to malo hutnejší a plnší zvuk. Boli sme potom aj patrične ohodnotení. Pán farár nám poslal prebytky zo sviatočnej hostiny. A dobre urobil. U nás sa málokedy niečo vyhodí. Za takúto odmenu pôjdeme hrať aj nabudúce. Pánbohzaplať.

17. september 2011 Sobota 15:00 Autorská súťaž Nové Mesto nad Váhom

17.septembra sa uskutočnil už 6. ročník Celoslovenskej autorskej súťaže ZDHS pod názvom Novomestská nota 2011. V krásnom prostredí zaplneného námestia v Novom Meste nad Váhom odznelo 18 nových piesní pre dychové hudby v troch kategóriách. V kategórii spracovania ľudovej piesne pre DH získala ocenenie pekná ťahavá pieseň v úprave Ivana Šmatláka - V tom Pukanci. V kategórii orchestrálnych skladieb pre DH získali: 3 miesto - Jozef Baláž za skladbu Večerná nálada, 2. miesto - Peter Burica za valčík Deja vu a 1. miesto - Jozef Hepner za Hornonitriansku polku. V kategórii skladieb pre DH so spevom na 3. mieste skončila pieseň autorov P.Šianskeho a F.Láliša s názvom Dúha, na 2. mieste sa umiestnila polka, ktorej hudbu i text napísala známa ľudová rozprávačka Aťa Klimová a dala jej názov Bošácka polka, no a víťazstvo v tejto kategórii si odniesla valčíková pieseň autorov Petra Buricu a M. Apolenovej s názvom Holubienka. 18 nových skladieb do súťaže pripravila a na pódiu predviedla Festivalová DH vedená Jozefom Balážom. Piesne z orchestrom interpretovali spevácki sólisti DH Maguranka a Nadličanka. Veríme, že z tohto veľmi vydareného podujatia sa aspoň niektoré nové piesne postupne udomácnia v dychových hudbách Slovenska.

8. október 2011 Sobota 16:00 hodový koncert Nadlice

Aby tie nadlické hody boli trochu iné, rozhodli sme sa urobiť v spolupráci s našimi poľovníkmi koncert na ihrisku. Škoda, že bolo dosť chladno a navyše ešte aj začínalo pršať. Hrali sme bez ozvučenia kapely, len spev sme zosilňovali cez odposluch. Poľovníci nakladali guláš, čapovali pivo, nalievali alko aj nealko. A nakoniec sa nazbieral celkom pekný počet divákov. Aj poľovníci boli spokojní. Sľúbili, že na akciu s Nadličankou sa dajú nahovoriť aj nabudúce.

15. október 2011 Sobota 15:00 koncert- Agrodeň Bánovce nad Bebravou

15.10.2011 DOMA NEVARTE!!! lebo bude v Bánovciach MňaaamFest.

Mňamfest bol propagáciou slovenských výrobkov a mal podporiť výrobcov potravín z nášho kraja. Za 1 Euro mohol každý ochutnať dobroty býk na ražni, prasa na ražni, veľa druhov gulášu, zabíjačkové špeciality, pekárenské a cukrovinárske dobroty, ovocie a med, čerstvé šťavy, domáce cereálie, ale aj naše vína, burčiak, nové jogurtové nápoje a špeciálny grilovací syr. Program moderoval Štefan Skrúcaný a na dvoch pódiách účinkovali folklórne súbory, husličkári, heligonkári a dychovky. Náš program sa prítomným veľmi páčil. Škoda, že sme nevládali vystáť nekonečné rady pred stánkami. Taký obrovský nápor návštevníkov organizátori nečakali. Bola to skutočne vydarená akcia.

16. október 2011 Nedeľa 16:00 koncert Žarnovica

Tomuto koncertu predchádzala kvalitná príprava organizátorov. Reklama v rozhlase, plagáty, predpredaj vstupeniek a pre nás pripravené občerstvenie. Žarnovická sála sa naplnila, že až nechceli dnu vpustiť našich skalných fanúšikov s poznámkou, že je vypredané. Napokon sa ale vmestili. My sme do programu napasovali to najlepšie čo máme a prizvali sme si na pomoc nášho kamaráta strýca Izidora. Oplatilo sa, diváci boli nadšení a aj my sme si povedali, že toto bol koncert pravých majstrov Slovenska. Záznam z televízneho rozhovoru kapelníka je na našej internetovej stránke.

21. október 2011 Piatok 20:00 Ďatelinka Vlado "40"

Áno, významné udalosti by sa mali oslavovať v kruhu priateľov. Preto sa Vlado Ďatelinka rozhodol osláviť svoju 40-ku aj v Nadliciach. Na piatkovú skúšku priniesol aj zajesť aj vypiť aj Terezku ukázať. Nás netreba do jedenia núkať, takže raz dva bolo po skúške. Zrazu sa vo dverách objavil Marek Skaličan aj manželkou Martinou, tak z toho bola celkom slušná párty.

13. november 2011 Nedeľa 15:00 koncert Nadlice

V novembri už nastáva útlm vo vystúpeniach kapely. Len na sviatok všetkých svätých sme hodinku zakoncertovali na cintoríne a potom 13.-teho spoločne s deťmi zo škôlky, školy a družiny bavili našich dôchodcov v kultúrnom dome. Tento rok na program k Mesiacu úcty k starším prilákal do sály aj veľa mladších divákov, čo nás potešilo. Hrá sa nám oveľa lepšie pred plným hľadiskom. A na také plné sme sa dívali tento rok často.

24. december 2011 Sobota 16:00 Vianočné koledovanie a omše Nadlice

Vianoce sú tu. Dedina vyzdobená, v každej obývačke vyvietený stromček, niektoré domy omotané žiarovkami jak v Las Vegas. Ba niekde visel SantaKlaus na odkvape, alebo sa driapal na komín. Len snehu nikde a teploty vysoko nad nulou. V záhrade nám zakvitli baburiatka. Koledovať sa ale musí. Natiahli sme si mikulášske čapice a vyhrávali Tichú noc a ďalšie známe koledy. Z najbližších domov nám priniesli vianočný mušt, inde varené vínko, či po poháriku pálenky. Jožo Matejčík, čiže Lolo starší nám priniesol celú fľašku, lebo mal práve narodeniny. Ešte na chvíľu sme sa zdržali v pálenici a potom sme už uháňali domov ku sviatočne prestretému štedrovečernému stolu. A potom sme sa znovu stretli pri hraní na polnočnej omši a ráno na ďalšej omši.

26. december 2011 Pondelok 16:00 vianočný koncert Nadlice

Novembrové a decembrové skúšky sme venovali prípravám na Vianočný koncert. Zase bol vynikajúci. Pripravili sme si zopár nových a zaujímavých orchestrálnych skladieb, nacvičili vokálové piesne, takzvané acapella. Keby nás trénovala napríklad Ľudka Slamková, boli by precíznejšie pripravené. Ale aj tak bol celý koncert ohromným zážitkom a potlesk preplneného kostola nemal konca kraja. Boli sme oblečení vo sviatočných uniformách. Pod nimi sme mali spodky svetre a nátelníky, lebo bola riadna zima. Na to, že nám išla para od úst a mali sme skrehnuté prsty, sme podali ešte výborné výkony. Po koncerte sme si príjemne posedeli u pána farára, ktorý pre nás pripravil bohatú hostinu. Atmosféru koncertu si môžete pozrieť aj na DVD zázname. Je škoda, že takýto program hráme vždy len raz. Bolo by pekné potešiť aj iných divákov v iných kostoloch. Musíme na tom ešte organizačne popracovať.

Copyright © 2009 PS Solutions