Kronika 2007

24.12.2007
Silvester 2006

Už tretí krát dokazujeme všetkým, že aj za málo peňazí sa dá urobiť veľa muziky. Krásna výzdoba, vianočné stromčeky, balóny, girlandy, víno, nealko, šampanské, švédske stoly, pečené prasiatko, šunky, šaláty, salámy, zeleninka, ohňostroj, dobrá hudba, príjemná spoločnosť na pozvánky. To všetko len na Silvestri s Nadličankou. Tento rok sme pre veľký záujem umiestnili hostí aj na balkón. Tí najprv hundrali a potom sa im páčilo. Takže rok 2007 privítalo 120 zúčastnených o výbornej nálade v Nadlickom kultúrnom dome.

13.1.2007 - Poľovnícky ples - Topoľčany

Poľovnícke združenie Bebrava sa do Nadličanky asi zaľúbilo. V poradí už 18. ples sa tentoraz konal v topoľčianskej "Čapkárni". Veľký počet záujemcov o ples prinútil poľovníkov odísť z Nemčíc, a tak viac ako 300 návštevníkov tancovalo na naše piesne a skladby diskdžokeja Martina Vozára. K tomu tradičné fanfáry a ceremónie, bohatá tombola a jedlá z diviny bavili vytrvalcov až do 05.00 hodiny ráno. My sme boli autami, bez Ivana Poštrka, ktorý má znovu zdravotné problémy. Hrali sme na tri nové diaľkové mikrofóny a celkom dobre sme sa na javisku vybláznili. Len Vieročka Bakytová krivkala s prstami na nohe v sádre po operácii. Doma sme na skúšobni ešte vyše hodiny popíjali a debatovali. Dohodli sme sa, že budeme v debate pokračovať o týždeň v piatok v zasadačke na výročnej schôdzi našej kapely.

19.1.2007 - Výročná členská schôdza

Vždy na začiatku roka si urobíme spoločné posedenie, kde úplne vážne zhodnotíme uplynulý rok. Skontrolujeme zadané úlohy a vytýčime si nové ciele. Väčšina úloh s nám posúva z roka na rok, ale sem tam niečo aj urobíme. V správe o činnosti si pripomenieme všetky naše vystúpenia za rok, v správe o hospodárení si povieme koľko sme zarobili a na čo sme všetky peniaze minuli. V diskusii si uľaví každý, kto má trápenie vo svojom muzikantskom srdiečku, no a potom si spoločne zajeme, zapijeme, zarozprávame, zahráme, zatancujeme a zaspievame. Dokonca sme si pozreli cez projektor aj DVD z Ruska a fotky z vystúpení.

10.2.2007 - Fašiangy

Dátum naznačuje, že by mala byť zima, ale opak je pravdou. Mráz žiaden a po snehu ani stopy. Krátko po 13-tej hodine sa začali z rôznych kútov dediny schádzať všelijaké divné postavy: čert, aj dvaja, šedý vlk, pankerka, ľudia z doby kamennej, Marfuša a Ivan z Mrázika, deduško Večerníček, výpravca-železničiarka, vojak UNPROFOR, sexuálna pracovníčka, cigánka ba dokonca aj Elvis Presley. Títo všetci a ďalší vyzbrojení hudobnými nástrojmi sa potom presúvajú z dvora do dvora po muzikantských rodinách. Tam ich všade čakajú fašiangové dobroty a niečo málo na cestu ako výslužka. Po viac ako 20-tich hudobných zastávkach je drevený vozík a veľké ražne plné vyúdených, sladkých či vypálených tekutých dobrôt. To je aj motivácia pre všetkých, aby chodili na každú skúšku, kým sa všetko nezje a nevypije.

24.3.2007 - "70-ka" Eduard Bezák

Na túto oslavu sme sa krásne vyobliekali. Podarilo sa nám totiž získať uniformy od švajčiarského dychového orchestra. Sú to parádne saká, nohavice, čiapky a aj kravaty a opasky. Z asi 40 kusov sme si všetci vybrali, teda okrem Ladika, na ktorého je každý krajčír krátky. K "Emberovi Bubníkovi" (ako ho kamaráti prezývajú) sme sa okrem príbuzných natlačili aj my 11-ti. Ale dalo sa aj tancovať. Pekne sme mu zahrali a zaspievali a on nám dal najesť a vypiť. A to stačí.

17.4.2007 - pohreb - Anton Šmatlák - Gazda

Od fašiangov sa nič nedeje, už dva mesiace. Dni plynú jeden za druhým, v stredu a v piatok vždy máme skúšku a pomaly sa pripravujeme na koncertnú sezónu. A zrazu bác, ako blesk z jasného neba. Chalani v utorok pohreb. Zomrel Gazda. Čo? Nikto nechce veriť, aj keď každý vie, že o takýchto veciach sa nesranduje. Na cintorín prišli okrem nás aj mnohí ďalší muzikanti - kamaráti. Prišli sa s ním rozlúčiť na jeho poslednej ceste. Tam pri tónoch smútočného chorálu si uvedomíme, že ešte pred pár dňami tu bol a dnes už nie je a nebude ani zajtra a ani potom. Antom Šmatlák - tubista, dôchodca, neodmysliteľná súčasť histórie nadlickej dychovky. Viacerí sme možno stokrát počúvali jeho historky a zážitky z mladosti a kľudne by sme si ich ešte stokrát vypočuli, ale už nebudeme. Už ich bude rozprávať kamarátom v muzikantskom nebíčku.

V apríli sme 3-krát hrali sväté omše 7. a 8. na Veľkú noc a 29. apríla na Nanebovstúpenie pána. My, čo sme trvale v Nadliciach, sme trochu brigádovali. Zbíjačkami, kladivami, krompáčmi a lopatami sme prebúrali ohradu a vytvorili tak novú príjazdovú cestu ku našej skúšobni. Tým sme splnili jednu z úloh, ktoré sme si dali na tento rok.

29.4.2007 - omša Nadlice a koncert Žabokreky nad Nitrou - stavanie májov

V túto nedeľu bolo v Žabokrekoch dosť sychravo. Aj speváčky spievali v koženkových kabátoch. Hrali sme na našom nadlickom pódiu, ktoré si starosta požičal. Aby nám nebolo zima, trochu viac sme rozhýbali pódiové šou. Dokonca až natoľko, že tesne po koncerte sa Ivan Kováčik s Ivanom Poštrkom prepadli pod pódium. Nezranili sa, takže to bola sranda. Na bicie hral Martin Rybanský a na pozaun Paťo Zuzula, ktorý začal celkom pravidelne chodiť na skúšky a na koncerty. To preto, lebo Bakyta má problémy so zubami a hrá sa mu zle.

30.4.2007 - Nadlice - stavanie májov

V pondelok podvečer sme vyhrávali pri sadení májov pri nadlickej fare, pri kultúrnom dome a v pálenici. Na veľký bubon búchala speváčka Vierka Pauličková.

1.5.2007 utorok - Bánovce nad Bebravou - 1.májový sprievod

Keď sme ráno začali v bánoveckých uliciach vyhrávať pochody, ľudia povychádzali na balkóny a keď nás uvideli v uniformách začali nás fotiť a nahrávať na video. Aj do mestského parku sme prišli pyšne ako pávy. Všetkým sme sa páčili. Veď 14 rovnako oblečených fešákov muzikantov tu hádam nevideli ani za totality. Na spiatočnej ceste bola tradičná zástavka "U paňulky" v krčme v Dolných Našticiach.

13.5.2007 nedeľa - Livinské Opatovce - koncert Deň matiek

Pre matky (ale aj otcov) najprv zahrali miestni mládežníci niekoľko úsmevných divadelných scénok a potom sme my odohrali náš koncertný program. Po vystúpení sa o nás pekne postarali miestne ženičky, ktoré nám nachystali posedenie s kávou, chlebíčkami, zákuskami a podobnými dobrotami. No a vínko a koňačik tiež nemohli chýbať.

20.5.2007 nedeľa - Nadlice koncert ku Dňu matiek

Celkom navlas podobný koncert sme zahrali matkám o týždeň u nás v Nadliciach. Len to občerstvenie bolo poslabšie. Vlastne nijaké.

A cirkevných akcií bude tento rok asi najviac:

  • 20. mája - 1. sväté prijímanie
  • 3.júna - Nadlice - birmovka
  • 7.júna - Nadlice - procesia "Božie telo" štvrtok

8.-10.6.2007 - Cérová - víkendový pobyt na chate

Keď si chceme vyhodiť z kopýtka, netreba chodiť veľmi ďaleko. Stačí odísť pár kilometrov z dediny napríklad za Veľké Uherce do osady Cérová. Tu v turistickej ubytovni, za pár korún s posteľou, jedálňou, krčmou, veľkým dvorom, altánkom a s potôčikom vedľa hory sme sa vybláznili jak sa patrí. Guláš, grilovanie, opekanie, koláče, sud piva, víno, pálenka a muzikanti, ktorí nevedia, kedy majú dosť. Hrali a spievali sme si len tak pre seba a bol to taký malý hudobný maratón. Ivan Šmatlák už od únavy hral na tube poležiačky. Aj iní skončili poležiačky. Od futbalu Pauličková - vykĺbený palec, od tenisu Bakyta - narazený zadok a od pitia kapelník - odnesený do postele. A kto mohol, doniesol do Cérovej aj manželku, aby bolo veselšie.

20.6.2007 - Piešťany - koncert

Je streda 16.00hod a my sme sa celkom fajn zišli. Len namiesto Mareka je za bicími Maťo Rybanský. Ale bez paličiek, ktoré sme zabudli doma. Ledva sme stihli v meste kúpiť nové. Teplo a slniečko vytiahlo pekný počet divákov. Domácich aj zahraničných. Len tej kapelníkovej nemčine dajako tí Nemci nerozumeli, ale inak to nemalo chybu. Aj kaziet a CD-čiek vykúpili hromadu. A potom hromadná zástavka na občerstvenie v Blatnickej krčme tiež prišla vhod.

24.6.2007 - Klátová Nová Ves - koncert

Pekná nedeľa, ako stvorená na koncert. Pani starostka Randziaková nás pozvala do parku detskej ozdravovne. Pobyt v Cérovej nás pekne stmelil, tak hráme ľahko a uvoľnene. Vierku Pauličkovú bolelo hrdlo, ale nás nie, tak sa nám tam zmestilo aj čapované pivo aj obrovské chlebíčky. Starostkin muž nás nahovoril na zábavu o dva týždne na ihrisku.

30.6.2007 sobota - Nadlice - zábava "U dvoch bratov"

Bez aparatúry iba s ozvučeným spevom sme dve hodinky vyhrávali v hostinci U dvoch bratov. V menšej zostave sme púšťali pesničky len tak z hlavy a dvaja bratia nás občerstvili pivom a párkami. Dvom bratom sa to ľúbilo, tak sme sa dohodli, že niekedy si túto akciu zopakujeme.

1.7.2007 nedeľa - Nové Mesto nad Váhom - koncert

Na druhý deň sme ráno odohrali omšu a poobede sme sa rozložili v novomestskom parku. Tradične plné hľadisko a pekne teplo. Najviac doma sa tam cítili Jojo Mičko a Ivan Poštrk, ktorí sú tam naozaj doma. Ivan priniesol slivovičku, Jozef marhuľovicu a podomácky si nás uhostili. Včera aj dnes sme hrali bez Andreja Zubaja, ale naši trubkári sú dobre zladení a všetko zvládli s prehľadom. Zopár divákov nám prišlo poďakovať za výborný výber a predvedenie skladieb.

5.7.2007 - Mechovička - omša

Vo štvrtok sme zahrali omšu na Mechovičke a na piatkovú skúšku sme pozvali Ivana Országha, aby nám cez víkend pomohol za Vlada Mičku a Paťa Zuzulu na tenor za Paľa Andela.

7.7.2007 sobota - Klátová Nová Ves - zábava na ihrisku

Už dopredu sme akosi tušili, že môžu nastať problémy. A nastali. Organizátori nezvládali časový rozpis futbalových zápasov, meškanie bolo takmer dve hodiny, stále sa čakalo na vládnu delegáciu, ktorá aj tak neprišla. A keď sme konečne začali na trávniku hrať my, o chvíľu bola tma a nebolo vidno na noty. Väčšina domácich už bola pod parou a po bitke len zo šťastím jedna hodená lavica pristála tesne vedľa nášho drahého mixu. Na konci ešte vznikli problémy s vyplatením akcie, takže keď sme odtiaľ konečne odišli boli sme radi.

8.7.2007 nedeľa - Levice - koncert

Kultúrne leto v levickom parku chceli zahájiť kvalitne, preto pozvali Nadličanku. Na lavičky pre divákov však pozabudli, tak všetci chudáci diváci len postávali, alebo sa usadili rovno do trávy, ako Američania na pikniku. Možno znechutení z predošlého dňa, alebo roztrúsené obecenstvo zapríčinilo, že sme boli trochu zamrznutí a po celé dve hodiny sme sa nedostali do bujarej nálady, akú obyčajne mávame. Najviac sa natrápil Paťo, ktorému tenor za Paľa Andela príliš nesedel. Bol nás pozrieť aj Jožo Matejčík (Lolo) bývalý náš organista a ešte bývalejší tubista. Žeby mu frajerka ukázala aj iné krásy sveta, ako je pivo?

14.7.2007 sobota - Horné Chlebany - zábava

Aby sme mohli odohrať zábavu, starosta musel dať zväčšiť pódium za kultúrnym domom, pretože inak by sme sa nezmestili. Možno plechová strecha pódia, alebo úplne rozštelovaná aparatúra nám robila veľké problémy s nahúkavaním. Ale inak bolo všetko v pohode, aj počasie, aj nálada, aj tombola. Namiesto Vlada Mičku hral Ivan Országh.

29.7.2007 nedeľa - Horné Sŕnie a Nová Dubnica - koncerty

Pretože je z Dubnice do Sŕnia len na skok, po potvrdení termínu koncertu v Dubnici zariadil Ivan Kováčik koncert pri hornosŕnianskej krčme. Keď sme už spolu, oplatí sa zahrať dvakrát. Igor Slamka ponastavoval aparatúru znovu do optimálnej roviny a aj to bolo hneď počuť. Boli sme aj u "Gumu" na kolaudačnom pohostení v novom dome. Má ešte čo dorábať, preto sa tešíme na druhú opakovanú kolaudáciu. Len aby vybavil znovu koncert.

V Dubnici na námestie prišlo pekne veľa ľudí, tak aj nám sa hralo dobre. Ivan Poštrk nebol, ale mali sme náhradu. Mladého Maroša Marku z Liviny, ktorý už nejaký čas chodí k nám na skúšky a zatiaľ hrával s nami iba pohreby. Bude z neho niečo. Z Ruska prišiel pred pár dňami Ivan, Irina a Miriam. Chodia všade s nami, takže je stále rušno a veselo. Aj na koncertoch aj na skúškach.

5.8.2007 nedeľa - Hlohovec - koncert

Sem sme kedysi chodili hrávať plesy vojakom, no koncert tu hráme prvýkrát. Sme veľmi milo prekvapení, lebo prišlo veľmi veľa divákov. To nás vždy povzbudí k lepšiemu výkonu. A skoro sme nevedeli zapnúť aparatúru. Na mixe máme toľko gombíkov, čudlíkov a páčiek, že sme dlho dlho nemohli nájsť ten, ktorý asi (určite) Igor Slamka pred týždňom vypol. Ale nakoniec všetko dobre dopadlo a dve hodinky hrania ubehli ako voda.

12.8.2007 - Partizánske - koncert

Ďalší víkend, ďalšia nedeľa a ďalší koncert. Dlho sme premýšľali či pôjdeme, lebo MsKS platí horšie, ako žobrák z vlastnej peňaženky. Nehrali sme tu už pekne dlho, preto sme išli. Na schodoch bývalého závodného klubu sme spustili náš program, no ani nie po trištvrte hodine sa spustil lejak, ktorý odohnal väčšinu divákov a nakoniec aj nás. Ale tí čo sa schovali pod dáždnikmi nám nadšene tlieskali.

Pretože v kostole stále nemáme organistu a už ani organistku, začali sme pravidelne hrávať nedeľné omše 5-ti 6-ti ako kedy. Ivan Šmatlák vždy podľa kancionálu upraví aktuálne predpísanú pieseň a hneď sú tie omše krajšie. Po večeroch sme začali s výrobou nových laminovaných notových knižiek na pohreby. Tie staré sú už značne potrhané a od dažďov rozmazané.

18.8.2007 sobota - Nadlice - Trojuholník života?

Túto kapitolu by sme mohli nazvať trojuholník života. V jeden deň sa vedľa seba stretli tri významné udalosti. U Mičkov bolo ráno krštenie. Vladov syn Samuel mal krst. Hneď oproti cez cestu bola svadba. To Ivan Šmatlák vydával svoju dcéru Ivanu. A hneď vedľa v škôlke sa smútiaca rodina lúčila na kare svojho zomrelého príbuzného. Ivanka Šmatláková sa odteraz vola Květenská. O jej manželovi Jozefovi sme už počuli. Podpísal sa ako autor textov pod niekoľko nových skladieb Ivana Šmatláka. (Láska ide cez žalúdok, Nechodievaj často).

19.8.2007 nedeľa - Nitra - koncert Agrokomplex

Tento rok sme nehrali vnútri v pavilóne M4, ale pri hlavnej bráne. Najskôr sme sa na to hnevali, ale niektoré zmeny sú fajn. Boli aj obavy čo hrať a hlavne ako spievať. Manželia Pauličkovci - speváci a zvukár Vlado Masaryk odišli v noci na dovolenku. Ale zvyšní dvaja speváci, Vierka a Jozef, nesklamali a zaspievali všetko. Aj okoloidúci zostávali stáť a zabúdali ísť na výstavu. Dokonca sa predal asi rekordný počet CD-čiek a kaziet. Druhý hodinový koncert prerušil dážď, aparatúra sa narýchlo schovala, tak sa dohrávalo bez ozvučenia.

29.8.2007 streda - Trenčianske Teplice - koncert

Sem chodíme radi koncertovať. Teraz však pršalo, tak sme sa obávali, že sa hrať nebude. Našťastie nás však organizátor presťahoval do koncertnej sály. Tu sme ešte nehrali. Polkruhová sála je hádam aj pre 400 - 500 ľudí, no skrz dážď ich prišlo asi len 150. Hrať ale musíme s plným nasadením aj keby bolo divákov hoci len 20. Búchal s nami Maťo Rybanský, lebo Marek cez týždeň z Bystrice nemôže. Cestou domov sme sa zastavili na pohárik v Motešiciach, aby bolo veselo.

Ladik Rosa a Andrej Zubaj museli v piatok dôkladne ošetriť aparatúru. Tie zmoknuté koncerty dávajú elektronike a káblom riadne zabrať. Aby nás všetko poslúchalo údržba je nevyhnutná. Ešte že sa chlapci tomu rozumejú.

1.9.2007 sobota - Nadlice - zábava "U dvoch bratov"

Na ukončenie letnej sezóny sa v hostinci "U dvoch bratov" rozhodli usporiadať tanečnú zábavu. Nám sa ešte tesne predtým pritrafil pohreb na Livine, tak nám aparát rozostavil zvukár Vlado. Do najlacnejšej krčmy na Slovensku Nadličanci prišli. Najprv počúvali, ale keď sa začalo stmievať začalo sa aj tancovať. Zastavil sa aj "strýco Izidor" a priniesol fľašku frndžavice. My sme najprv hrali v tričkách Nadličanky a keď sa schladilo, tak v uniformách. Len čo sme sa zbalili, tak prifrčala polícia, že rušíme susedom nočný kľud, ale my sme tam už neboli.

2.9.2007 nedeľa - Bánovce n/B - koncert

V nedeľu doobeda sme v kostole odohrali omšu a navečer sme sa rozložili na pódiu v Bánovciach n/B za kostolom. Koncert začínal až o19.hod preto sme museli nainštalovať aj svetlá. Súhra na pľaci nám už nerobí žiaden problém, takže sa bavíme aj my na javisku a aj diváci v hľadisku. Usporiadateľ pripravil pre návštevníkov tombolu a pre nás fľašku Soberana. Domov sme sa ponáhľali, lebo Ivan, Irina a Miriam v noci odchádzali do Ruska. Smútok z jeho odchodu sme zalievali všetci, ale hlavne Maťo Rybanský, ktorého žena mu darmo vravela: "Ty ráno do roboty nevstaneš!". Malina s rodinou šťastlivo odišiel a Maťo ráno do roboty nevstal.

9.9.2007 nedeľa - Krušovce - festival

A ďalšiu nedeľu trávime spoločne. Dnes hráme v Krušovciach na ihrisku. Tento rok starosta pozval kapely z blízkeho okolia Chynorianku, Ostratičanku, Nedanovčianku, a nás Nadličanku, ako hosťa festivalu. Kapely sa predviedli na prekvapenie divákov veľmi dobre. My sme hrali na záver a potom do tanca a bolo to veselé a milé. Celý program festivalu bežal na našu aparatúru, takže sme tam boli od 14.hod až do noci.

15.9.2007 sobota - Nitrianska Blatnica a Norovce - sprievod, koncert, zábava

A ďalší víkend, a ďalší koncert. Tento raz hneď dva. Najprv poobede v Nitrianskej Blatnici výročie hasičského zboru. Sprievod hasičov z obce do parku pri ihrisko, potom na ihrisku hasičské preteky a potom náš koncert. Krásne prostredie, krásne slniečko, ale pod stromami na pódiu bolo chladno. Guláš dobrý, víno menej, tak sa pilo pivo. O 18.00 hod sme sa rýchlo zabalili a chceli sa presunúť do Noroviec, kde mal prísť hrať futbal aj pán prezident Ivan Gašparovič. Aj prišiel, ale ochranka nás nevpustila do kulturáku, tak sme čakali najprv "U pútnika" a potom v norovskej krčme. Keď prezident odišiel začala tá pravá zábava. Tancovalo a pilo sa veselo aj pol kapely sa zabuchlo za pódiom. No keď sa dvere vyvalili hralo a spievalo sa ďalej. Starostka (pôvodom z Ruska) a jej muž (riaditeľ vinárskych závodov v Topoľčiankach) boli veľmi, veľmi spokojní.

22.9.2007 sobota - Nové Mesto nad Váhom - súťaž

Znovu je tu pravidelná súťaž o novú polku a valčík, tentoraz pod názvom "Novomestská nota". Ivan Šmatlák poslala do súťaže dve piesne, no vybrali mu len jednu: Láska ide cez žalúdok. Ikov Kopáčik poslal asi viac skladieb, lebo jemu vybrali až dve. A nám pán Jamriška (predseda ZDHS) na poslednú chvíľu oznámil, že sa ich obidve máme naučiť na súťaž spievať. Súťaž bola vonku na jarmoku neďaleko hlučných kolotočov, ale dalo sa. Za doprovodu vojenského orchestra z Trenčína sa nám spevákom z Nadličanky asi celkom zadarilo a ani texty sme nezabudli. Porota na konci vyhodnotila na 1.mieste polku "Prišla k nám kapela" od Ikova Kopáčika a na 2.miste polku "Láska ide cez žalúdok" od Ivana Šmatláka a s textom Jozefa Květenského (jeho zaťka). Znovu pekný úspech pre nadlické farby.

29.9.2007 sobota - Piešťany - Harmony - koncert

Asi sme sa im v júni páčili, keď nás zavolali ešte raz. My si už ani nevieme spomenúť, kedy sme mali víkend bez nejakého vystúpenia. A to každú nedeľu hráme v kostole omšu. V Piešťanoch nás čakala nová "pani organizačná" - učiteľka spevu a hudby. Divákov prišlo tradične plno a aj kapelníkova nemčina sa zlepšila. Po toľkých koncertoch sme na pódiu už viac ako doma a dobre sa pri hraní zabávame. Ľudia v hľadisku to cítia a tiež sa dobre bavia. Po koncerte pani učiteľka naše vystúpenie veľmi chválila - veď je od fachu. Krčmárka z Blatnice (kde sme sa zastavili na ceste domov) nás privítala slovami: Už som vás dávno nevidela chlapci. Kde ste hrali, v Piešťanoch?

4.10.2007 - Topoľčany - koncert na jarmoku

Najhoršie je dať kapelu dohromady cez týždeň. A náš 3 hodinový jarmočný koncert v Topoľčanoch bol vo štvrtok, štvrtého, o štvrtej. Ale zišli sme sa. Požičaných sme mali len troch Maťa Rybanského na bicie, Ivana Országha na klarinet a Paľa Findora na tenor. Na schodoch "čapkárne" sa nám hralo dobre a trochu pochybný burčiak sme nahradili niečím tvrdším zo stánkov, ktoré sme mali pred sebou. Stánkari boli prekvapení, keď sme im prezradili, že burčiak sa dá robiť aj z hrozna.

6.10.2007 sobota - Nadlice / Hradište - futbal

Na futbalový zápas proti Hradištskej kapele sme sa tešili celý rok. Množstvo koncertov nám termín odložilo až na október. A nestihli sme ani jeden tréning. Hradištskí prišli v modrých dresoch a pripravení vyhrať. My v červených a pripravený zabaviť sa. Asi preto sme už po 5 minútach prehrávali 3:0. No ale potom sme vymenili brankára, vytiahli fľašu a nakoniec boli hradišťanci radi, že vyhrali tesne 6:5. Po zápase sme sa vrhli na guláš muzikantského veterána Jána Dubravického a naše spoločné posedenie so spevom trvalo hlboko do tmy. Niektorí boli takí rozbláznení, že ich museli domov odviesť v kufri auta (Paťo Zuzula).

7.10.2007 nedeľa - Žabokreky n/N - koncert

Mesiac úcty k starším bol v Žabokrekoch umocnený naším koncertným vystúpením v kultúrnom dome. Mierne vyčerpaní zo včerajšieho futbalu sme pôsobili trochu unaveným dojmom. Ani len tú aparatúru sa nám nechcelo rozbaľovať. Ale dôchodcovia sa pri stoloch, vínečku a pagáčoch zabávali dôstojne.

20.10.2007 sobota - Topoľčany - "60-ka" Milan Baláž

Náš najväčší fanúšik Milan Baláž oslavoval svoje narodeniny v Topoľčanoch v SOU. Prišli sme všetci v uniformách (všetci okrem Ladika), čo sa Milanovi náramne páčilo. My sme sa starali o muziku, čašníci o plné misy a poháre, takže nám k výbornej nálade nič nechýbalo. Naše hudobné variácie a tanečné kreácie nemali konca - kraja. Milanovi sa pri úprimnej ďakovačke až slzy tlačili do očí. Je to náš ozajstný kamarát a mal by sa stať čestným predsedom nášho Fan clubu Nadličanka.

28. 10. 2007 - Nadlice - Úcta k starším

V túto nedeľu náš kulturák riadne vykúrili. Ono je to ľahko, keď je aj vonku teplo. Na pódiu najskôr vystupovali detičky pre svoje babičky, prababičky, dedkov a pradedov a potom my pre svojich rodičov. (Aj keď sú to tí istí ľudia). Starších si treba uctiť a my sme si ich uctili hodinovým programom. Hrali sme s prehľadom v pohode. Riadne sme sa zapotili, ale nie preto, že nám chýbal Andrej Zubaj, ale pre to teplo, z opraveného kotla v kulturáku.

11.11.2007 - Nadlice - Sviatok všetkých svätých

Naše polhodinové náladové hranie sme ukončili obradmi pána farára a potom sme sa rozbehli po hroboch našich predkov. Pamätáme také roky, keď na "Dušičky" mrzlo až to prašťalo a klapky na nástrojoch nechodili ani po slivovici či inom nemrazole. Ale tento raz je počasie výborné. Aj sviečky horia, aj kvety kvitnú aj mŕtvi odpočívajú v pokoji amen.

A stále hrávame každú nedeľu na svätých omšiach a dokonca začal hrávať okrem Andreja Okšu aj mladý Tomáš Kováčik na trúbku a Paľko Kúdela na klarinet. To znamená, že namiesto 5-6-tich hrajú 7-8-mi. A hneď je to veselšie.

8.12.2007 sobota - Cviko st. - "70-ka"

A zase jedno okrúhle výročie. Ladislav Rosa, bývalý klarinetista, muzikantský dôchodca, ale stále vo výbornej kondícii. V nadlickej zasadačke boli nie len jeho príbuzní, ale aj my muzikanti. Vyobliekali sme sa do švajčiarskych uniforiem a dievčence do nových blúzok. Do daru sme priniesli syrovú tortu, tričko, šiltovku Fan clubu, maľovanú fľašku, veľkú kyticu a dobrú náladu. Najprv sme si fajn zajedli, zapili a potom od srdca zahrali a zaspievali.

22.12.2007 - Dezider Kardoš - koncert v kostole

Znovu prišli umelci z Bratislavy pani Kardošová, spevák Ľubomír Kízek, výtvarný umelec Tomáš Krčméry, huslista z konzervatória, a trubkár Marcel Floro z Nedanovčianky. My sme vystúpili v uniformách (okrem Ladika) a zahrali niekoľko upravených kolied. Potom bola v zasadačke recepcia s kapustnicou.

24.12.2007 - koledovanie

Hneď je to veselšie, keď je nás viac. Tento rok na vianočné koledovanie pribudli aj naše mladé nádeje Andrej Okša a Paľko Kúdela. A dokonca aj dve mladé speváčky Valika Pauličková a Anka Masaryková. Ony so sobími parohami a roľničkami a my v mikulášskych čapiciach a lampášmi na čele. Zima bola riadna, ešteže nám sem tam niečo horúce naliali. Ledva sme stihli vianočnú večeru.

Keď som kontroloval decembrovú dochádzku, s úžasom som zistil, že sme sa tento mesiac stretli spolu 25-krát. Tri pohreby, 70-ka, koncert v kostole, 10-krát omša a 10 skúšok. Ako keby toho bolo za celý rok málo.

A čo tak malá ročná rekapitulácia? Odohrali sme spolu

  • 23 koncertov,
  • 6 tanečných zábav,
  • 23 pohrebov,
  • 29 svätých omší,
  • 4 ďalšie cirkevné akcie,
  • 9 iných ako sú svadba, narodeniny či fašiangy a
  • 95 krát sme mali skúšku (streda, piatok).

To je spolu za rok 189 spoločných stretnutí. Keďže rok má 365 dní, boli sme spolu viac než každý druhý deň. Nikdy sme sa nepobili ani veľmi nepohnevali. Dokonca ani ponorkovú nemoc sme nedostali. Sme partia, ktorú muzicírovanie baví, bez ohľadu na to, že viac prerobíme, ako zarobíme. Už teraz sa tešíme na rok 2008, ktorý dúfam všetci prežijeme v zdraví a spokojnosti, aby sme pri našich vystúpeniach mohli rozdávať radosť a dobrú náladu. Tá určite pomôže zabudnúť na problémy a starosti, ktoré mnohí okolo nás majú.