Kronika 2005

23.12.2005

8.1. Výročná členská schôdza

Tradične schôdzujeme v zasadačke kultúrneho domu. Julo Paulička, kapelník schôdzu otvorí, oboznámi s programom, ktorý my všetci odhlasujeme. Potom len sedíme a sledujeme, ako sa míňajú jednotlivé programové body. Preberieme sa až v diskusii. Tento rok sme diskutovali hlavne o 125. výročí, ktoré budeme v lete oslavovať. Ale aj o inom: zabetónovať medzierku za skúšobňou, obložiť steny vo WC, zriadiť internetovú stránku, dokončiť inventúru nástrojov, zaarchivovať noty, uložiť nové tanečné kolá k zábave atď. Keby sme neboli takí hladní a smädní veru by sme diskutovali dlho. Žalúdok ale zvíťazil nad rečami, preto sme sa mohli pustiť do pečeného prasiatka a chutného vínečka či pálenky. V počítači sme pozerali fotky z našich vystúpení, s muzikantami - dôchodcami sme zase spomínali na zašlé časy slávy dychovky. No a potom sa vytiahli nástroje a už sa aj vyhrávalo, tancovalo a spievalo. Zbytočne sme začali schôdzovať o 16.00 hodine aj tak sme skončili až nad ránom.

15.1. Poľovnícky ples Nemčice

Kapela v plnej zostave, sála obsadená do posledného miestečka, organizátori pripravení na 100 %. Lovecké trofeje na stenách a stĺpoch, báseň na úvod, halali, poľovnícke tradície a zvyky, voňavé jedlá z diviny, kvalitné vínečko a bohatá tombola dávali tušiť, že aj ten dnešný ples bude výborný. A tak aj bolo. Nanovo uložené tanečné kolá sme hrali uvoľnene a v pohode. Hostia sa zabávali a bláznili a disko rytmy chytili nielen mladých, ale aj tých skôr narodených. Organizátori už mali toho celonočného zhonu nad ránom vyše hlavy a my sme sa len divili, kde tí tancujúci berú toľko energie. Žeby z nášho kvalitného hrania a vystupovania? Dosť na tom, že sme skončili tesne pred piatou ráno.

5.2. Fašiangy

Asi žiadnej pravidelnej udalosti nevenujeme takú domácu prípravu , ako fašiangovému sprievodu. Poniektorí počas celého roka chodia s otvorenými očami a v podvedomí premýšľajú, do akej masky sa tento rok na fašiangy prezlečú. Každý svoj nápad tají do poslednej chvíle, takže keď sa v sobotu o 13.00 hodine stretávame v skúšobni, záchvaty smiechu sú neuveriteľné. Tento rok je to napríklad "pani Mária, Zlatovláska, černoch zo Šalamúnových ostrovov, šéfkuchár, sestrička, mexický Pančo, Harry Potter, malý Mirko...

Smiech a dobrá nálada sa potom drží počas celého putovania z dvora do dvora, keď všade vyhrávame, spievame a samozrejme zbierame výslužku. Tento rok nám po západe slnka poriadne prituhlo, takže okolo siedmej večer, keď sme u Bakytov dohrávali, nepomáhal už ani nemrazol (slivovička), ktorú sme liali aj do seba aj do nástrojov. Nevadí. S pesničkou Chodíme, chodíme sa presúvame do skúšobne, kde sa vrháme na ukoristené klobásky, fánky, šišky a spievame a oldomášujeme.

Kapelník má 40

Kto by to bol povedal. Náš kapelník má 40 rokov (a rozumu nikde). Neverili by ste, ale bolo to v septembri 1975, keď sa začal zaúčať do tajov muziky. Potom dlho zápasil či má radšej futbal, alebo dychovku. No nakoniec si vybral. Veď Nadličanka je ten mančaft, ktorý stále vyhráva. Julo Paulička je už tridsať rokov platným hráčom v stabilnej zostave kapely. Zozačiatku ako druhý krídlovák, ale neskôr spevák a moderátor vystúpení. Dnes teda oslavuje. Do daru sme mu priniesli krásnu kyticu a veľkú brúsenú fľašu šampanského. V zasadačke sme potom jedli, pili, vyhrávali, spievali a tancovali dlho do noci. Spoločne mu prajeme všetko najlepšie a nech sa mu v živote naďalej darí.

"50-ka" Jožo Baláž - ako svadba bez nevesty

Už je to tak. Tento rok hlavne oslavujeme. My ale máme oslavy radi. "Zadarmo sa najesť a vypiť si... 5. marca nás Jožo Baláž (po bratovi Seňoro) všetkých pozval na oslavu svojej polstoročnice do Topoľčian. Vo veľkej sále bolo prestreté jak na svadbu. A to nielen krásou, ale aj množstvom. Človeku, ktorý má veľa priateľov je ťažko na svoje narodeniny niekoho nepozvať. No zvykne sa hovoriť, že ktovie či tu o desať rokov ešte budeme, tak nech to stojí koľko chce. A táto oslava naozaj stála za to. Kopa gratulantov, darov, vinšov a prípitkov, všakovaké tance, piesne a hlavne kopec srandy až do samého rána. My sme Jožkovi darovali nástenné hodiny, aby pamätal nato, že čas nezastaví a treba naplno prežiť každú minútu. Najlepšie v kruhu priateľov a na tých sa v Nadličanke môže spoľahnúť.

Sadenie májov - Žabokreky nad Nitrou, sobota 30.4.2005

Podaktorí v Nadliciach sa aj nahnevali, ale starosta Žabokriek pán Snežienka tento rok predbehol všetkých a Nadličanku si na sadenie májov objednal už vari pred mesiacom. A my sme sa aj celkom tešili, lebo poriadneho hrania sme mali málo. Tu sa nám núkalo hrať od 17.00 hodiny a minimálne do tmy. Autami sme sa poľahky previezli do krásne zeleného parčíku za kultúrny dom v Žabokrekoch.

Rozložili sme sa na tráve a diváci si posadali za prichystané stoly medzi kríčkami a stromami. Atmosféra bola príjemne uvoľnená a priateľská. Dedinskí mládenci postavili máj a deti zo škôlky tancovali v kruhu okolo. Zostavili sme zaujímavý program zložený hlavne so zmesí starých známych pesničiek prešpikovaných chytľavými hitovkami z nášho repertoáru. Netrvalo dlho a kamenný parket sa zaplnil tanečníkmi. A tí, čo netancovali, popíjali za stolami vínečko a pospevovali si s nami. Zahrali sme aj zopár piesní na želanie a skončili zarovno so zapadajúcim slnkom. Potom sme v kulturáku dostali každý po klobáske a pri lúčení so starostom sme si sľúbili, že takúto akciu si ešte niekedy zopakujeme.

Deň matiek - Nadlice 14.5.2005 sobota

Aj keď oficiálny Deň matiek bol pred týždňom, my sme koncert pre matky robili až teraz. Rozhodli sme sa tak preto, lebo pred týždňom obec akosi na tento sviatok zabudla. Aj deti zo škôlky svoj nacvičený program predviedli len matkám v škôlke. A čo ostatné matky v dedine?

Našim "nezamestnaným" zamestnancom obecného úradu sa podarilo postaviť za kultúrnym domom pri pivárni pódium, ktoré bolo už roky ukryté v starej márnici. Je zaujímavé, že sa z neho zachovali skoro všetky dielce. Na stenu krekerárne sme zavesili modré pozadie a okraje nalíčili nabielo.

Zišli sme sa v tradičnej zostave dokonca ja Seňoro s tŕpnucími prstami. Len Mareka Skaličana pri bicích vystriedal Martin Rybanský z Hradišskej kapely. O 17.00 hodine s prvými tónmi začali prichádzať aj prví diváci (tak ako je v Nadliciach zvykom). Ale postupne sa prichystané stoly so stoličkami predsa len zaplnili. Hrali sme jednoduchý repertoár, aby Martin náhodou nemal problémy. Ale zabúchal výborne, len trochu rýchlo, hlavne polky.

Starosta tiež príjemne prekvapil. Každej žene - matke, ktorá prišla odovzdal jeden hrebíček. Bolo to milé. Aj v sprievodnom slove sme mali pár pekných myšlienok o matkách a o histórii vzniku Dňa matiek. A zopár vtipov medzi pesničkami urobilo koncertu celkom dobrú atmosféru. Keď asi o19.15 hodine dozneli tóny poslednej piesne, ľuďom sa od stola ani nechcelo odísť. Veď takéto posedenie pri pive, víne či nealku a hlavne pri dobrej muzike nemali v Nadliciach už dávno.

26.jún 2005 Maďarsko - Jánossomorja, Slovensko - Stupava

Janko Jamriška tento raz zabodoval. Ponúkol nám kšeft do maďarského mestečka či dediny Jánossomorja. Tu sa konali v súkromnej betonárskej firme Leier oslavy, akýsi deň otvorených dverí. Pán majiteľ pozval do velikánskej haly svojich zamestnancov s rodinami a priateľmi. Pripravil pre všetkých hostinu, pivo, zmrzlinu, atrakcie pre deti a bohatý kultúrny program. Okrem vystúpenia detí, ukážok spoločenských tancov a husľového tria tu hrali dychové orchestre z Rakúska, Maďarska a Nadličanka. Ba jedna hodina hudobného programu sa vysielala naživo do rakúskeho rozhlasu. Števo Mičko nás aj v Rakúsku naozaj počul. Nám sa najviac páčila sedmička muzikantov Blechhauf'n. Dychovkoví čarodejníci a šoumeni. Krátko poobede sme odtiaľ autobusom uháňali do Stupavy na 10. ročník festivalu Stupavská krídlovka. Aj toto nám dohodil Jamriška. Tu hrali po 30 minút Svätojurská kapela, Spojár, Záhorienka a Veselá muzika zo Stupavy. My sme hrali ako hosť 1,5 hodiny. Mali sme výbornú náladu a aj divákom sme sa ľúbili. To boli dve muchy jednou ranou. Dve vydarené akcie, slušne zaplatené, za jeden deň. Také sa podarí len málokedy.

29.5.2005 sme odohrali svätú omšu a s tým spojený program na slávnosti I. svätého prijímania v Nadliciach.

29.5.2005 sme odohrali svätú omšu a s tým spojený program na slávnosti I. svätého prijímania v Nadliciach.

5.6.2005 to bola zase svätá omša a sprievod obcou k oltárikom v Nadliciach.

5.6.2005 to bola zase svätá omša a sprievod obcou k oltárikom v Nadliciach.

12.6.2005 ďalšia svätá omša a s tým spojené obrady u nášho priateľa pána farára Dušana Dubravického v Demandiciach.

12.6.2005 ďalšia svätá omša a s tým spojené obrady u nášho priateľa pána farára Dušana Dubravického v Demandiciach.

17.6.2005 sme sa dosýtosti vybláznili na oslave ďalších okrúhlych narodenín.

Tentoraz "40-ky" barytonistu Petra Andela v zasadačke obecného úradu, kde sme pili a hodovali až do samého rána.

Hradište - festival 3.7.2005

V Hradišti je vždy pekne. Aj tento rok slniečko, horúco, ani mráčika. Hrali sme hneď prví, aby sme to mali rýchlo za sebou. Zahrali sme pekne a veselo, až nám to bolo divné. Len kapelník mal pri moderovaní trému. Aj to nám bolo divné. No a potom sme sa už venovali iba gulášu a našim priateľom pri bufete. Ale popri tom sme aj sledovali ostatné vystúpenia kapiel. Hradištská kapela doprevádzala pozvaných hostí Martina Babjaka, jeho sestru a otca. Všetko operných spevákov. Bolo to pekné. Pri odchode kapelník Julo zabudol vybrať prídel vína na lístky, čo nás všetkých mrzelo.

Ostratice - festival 10.7.2005

"Ostratickí" sa tento rok na festival poriadne pripravili. Hlavne organizačne. Mali aj dôvod. Oslavovali 100-ročnicu dychovky v Ostraticiach. Na úvod zahrala Hudba ministerstva vnútra, potom oslávenec Ostratičanka a potom ostatní Brodzianska kapela, Nedanovčianka, VeľkoUherčianka, Nadličanka a na záver hosť festivalu Glória Zdena Gurského. Všetko to bolo pekné a na veľmi dobrej úrovni. Za pódiom v bufete sme sa napchali gulášom a poriadne sme ho zapili vínom, či koňakom, či vodkou, komu čo chutilo. Z nášho vystúpenia máme nahraté aj DVD, ktoré založíme do archívu.

Trenčianske Teplice 22.7. a 11.8.2005

Tento rok sa nám podarilo vybaviť v Trenčianskych Tepliciach dva koncerty skoro za sebou. V piatok 22.7. nás nemilo prekvapilo upršané počasie, ale o to milšie nás prekvapili diváci, ktorých prišlo aj tak hojne. My sme hrali v altánku a diváci sedeli pod prístreškami. Za Vlada Mičku hral Rudo Goga a nemalo to chybu. O dva týždne vo štvrtok 11.8. už hral Vlado a koncert tiež nemal chybu. Predali sme prekvapivo veľa CD-čiek a kaziet, ba kapelník rozdal aj autogramy s venovaním. Mali sme znovu problém s aparatúrou. Slamka nebol, tak nám to nechcelo hrať a ozvučoval potom Vlado Masaryk. Dalo sa počúvať. Žeby zrod nového zvukára? Tento koncert bol poslednou našou ostrou prípravou 3 dni pred oslavou "125. výročia dychovej hudby v Nadliciach.

7.8.2005 sme odohrali omšu na púti veriacich na Mechovičke

7.8.2005 sme odohrali omšu na púti veriacich na Mechovičke

125. výročie dychovej hudby v Nadliciach - 13.august 2005

Musím priznať, že všetci sme mali trochu strach. Mysleli sme na všetko? Nezabudli sme na nič? Bude pekné počasie?... Pódium bolo naše, prestrešenie z Bánoviec, pivo, víno, nealko z krčmy, cigánska, klobásky a párky z bufetu od Žabokreckého podnikateľa, stánok s perníkmi a medovníkmi, ba i kára so zmrzlinou zadarmo, lavice a stoly z Ostratíc, chemické WC a veľa ďalších dôležitých drobností. Nekonečné hodiny príprav vyvrcholili v nedeľu trinásteho. Prišli všetci Drietomanka, ktorá všetko aj ozvučovala, Trenčianska 12-ka, s našimi priateľmi Vladom a Terezkou Ďatelinkovými, Hradištská kapela - naši kamaráti. Nechýbal ani ľudový rozprávač srýco Izidor, moderátor Julo Krajčík, veľký El prezidento ZDHS Janko Jamriška a s kamerou Jano Ašverus. Program bol pestrý a tí čo prišli neľutovali. Najedli sa, vypili, popočúvali pekné pesničky a možno prečítali publikáciu Nadličanky s novou prílohou. Účinkujúci dostali peknú keramiku a pečené prasiatko. Nedeľa trinásteho nešťastná nebola a my sme si všetci s úľavou vydýchli.

Agrokomplex Nitra - 19.8.2005 piatok

Na známom pódiu pri známych pivných stánkoch sme sa už cítili ako doma. Náš dvojkoncert 2x1 hodina sme zvládli bez väčších problémov. Znovu sme robili predkapelu Senzusu. Tentokrát Vlada Mičku zastúpil Peter Turček a chýbal nám Ivan Poštrk, pre svoje nepekne vyzerajúce problémy so srdiečkom. Skrz ne nedohral aj vystúpenie v Nadliciach. Všetci veríme, že sa mu polepší. S koncertom boli spokojní aj diváci aj my, tak sme sa pobrali domov. To sme ešte netušili, že Andrej Zubaj na pódiu zabudne komplet noty aj so stojanom. Našťastie sa nám po týždni podarilo ich vypátrať a dopraviť domov.

RUSI v Nadliciach - 23.8.2005 utorok

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Ivan Mičko a autobus plný Rusov dorazil na Slovensko. Ihneď po príchode a po ubytovaní v Dubnici nad Váhom, čakali na "Rodnye napevy" autá, ktoré ich odviezli k nám do Nadlíc. Ivan, jeho manželka Irina a ďalších sedem našich bratov predviedli na nádvorí kultúrneho domu pravú ruskú kultúru. Zoznámili sme sa s nimi vo Francúzsku v roku 1998 a dnes sú tu. Narýchlo zorganizovaný koncert prilákal pekný počet nadličancov a tí nešetrili potleskom, výskaním a výkrikmi nadšenia. Veď balalajky, harmoniky, obrovskú basu-triangel, všakovaké píšťalky, bubny, klepadlá a cingrlátka nepočuť u nás hocikedy. To všetko navýšené krásnym spevom a na záver Tancuj, tancuj po slovensky zdvihlo divákov zo stoličiek. My sme potom dlho do noci upevňovali družbu v zasadačke pri ruskej vodke, slovenskom víne a pečenom prasiatku.

Jankov vŕšok - 27.8.2005 sobota

Tradičné oslavy na Jankovom vŕšku boli tentoraz iné. Boli tam hostia z Ruska a my Nadličanka Ruský súbor sa ukázal v plnej paráde aj s tanečným súborom a speváckou skupinou. Julo Paulička, ktorý ich koncert uvádzal bol akoby jedným z nich. A oni boli úžasní. Na naše vystúpenie skoro ani nezostal čas. Koncert sme skrátili na minimum, končili sme potme, ale aj tak sme mali veľký potlesk. Po vatre a ohňostroji sme sa dlho zabávali, jedli, pili, spievali, hrali a tancovali vo veľkej sále na vŕšku. Tu sme si opojení radosťou a alkoholom sľúbili, že určite aj my prídeme do Ruska.

Sliač kúpele - 28.8.2005 nedeľa

Po krátkom spánku a vytriezvení sme sa vydali na koncert do kúpeľov Sliač. Hralo sa tentokrát vovnútri. Kúpeľní hostia dychtiví po muzike a tanci nás odmeňovali pekným potleskom, čo nám pridávalo na sebavedomí a dobrej nálade. Mrzí nás, že stále hráme bez Ivana Poštrka, ktorého zdravotný stav nám naháňa trochu strach. Cestou domov sme si nakúpili chlieb a víno, lebo domáce zásoby sa nám minuli a my sme ešte chceli oldomášovať.

Nitra Klokočina - 2.9.2005 piatok

Tak už aj Andrej Smolinský vybavil akciu. Úzkymi uličkami sme sa ledva pretlačili k pódiu na nitrianske sídlisko Klokočina. Na začiatku sme zahrali mažoretkám a po zahájení nasledoval náš koncert. Pri hre sme sa necítili vo svojej koži, lebo vracajúci sa zvuk pod prístrešok nám znepríjemňoval pohodu. Aj výkon našej aparatúry na veľké sídlisko bol slabý. Ale dohrali sme. Znovu hral s nami Rudo Goga a chýbal v Rakúsku pracujúci Vlado Mičko a zdravotne sa zotavujúci Ivan Poštrk. Kapelníkovi strelil prehriaty chladič na aute, tak sme ho museli domov ťahať na lane.

Krušovce - 10.9.2005 sobota

Tomto koncerte sme vedeli snáď pol roka dopredu, ale i tak nás prekvapil. Na krušovské hody si toho organizátori vzali príliž veľa na plecia. Viacero akcií v rovnakom čase sa nedá zvládnuť. Aj teraz v sobotu o 14.00 je dosť zavčasu na koncert v kultúrnom dome a ešte aj hodový futbal na ihrisku. Výsledkom bolo, že na javisku bolo toľko ľudí koľko aj v hľadisku. Ťažko sa potom podáva maximálny výkon, keď niet pre koho hrať. Goga hral klarinet, Poštrk s Masarykom ozvučovali. Urobili sme si aj nahrávku na minidisk, aby sme sa počuli.

Nové Mesto nad Váhom - 15.9.2005 štvrtok

Tu sa konal už VIII. ročník festivalu dychových hudieb spojený s autorskou súťažou nových piesní. Ivan Šmatlák poslal do súťaže dve skladby a obidve zabodovali. Valčík Darmo ty slniečko s textom Ľudky Slamkovej získal 3.miesto a polka Poďme chlapci 1.miesto. iesne sme si sami súťažne spievali. Je to znovu veľký úspech Ivana Šmatláka a aj Nadličanky. Mali sme ísť hrať v nedeľu aj na prehliadku na Novomestský jarmok, ale máme už inú akciu.

Žabokreky pri Martine - 17.9.2005 sobota

Žabokrecký starosta p.Snežienka nás vzal dvoma 9-miestnymi transportérmi na stretnutie obcí, ktoré majú v názve žabu. Bolo tu mnoho podujatí. My sme hrali na počúvanie a zahriatie v sychravom počasí. Potom Českú a Slovenskú hymnu pred futbalom a potom koncert v kultúrnom dome. Škoda zlého počasia, ktoré odradilo divákov a nám nedovolilo hrať koncert na ihrisku. Bolo by to určite lepšie. Goga hral klarinet, Poštrk ozvučoval.

Dežerice - 29.9.2005 nedeľa

Na Jankovom Vŕšku sme sa ukázali a teraz nás pozvali do kultúrneho domu na koncert, ktorý bol asi súčasťou predvolebnej kampane. V dedinke, kde nie sú zvyknutí na kultúrne podujatia prišlo na koncert veľmi málo divákov. My sme ale poloprázdne sály už zažili, tak sme hrali jak pred plným štadiónom. Po koncerte pri poďakovaní jeden pán poznamenal, že ešte nikdy nevydržal pri dychovke sedieť dve hodiny a ani si nespomenul že by mal ísť fajčiť. Takto Nadličanka napĺňa program boja proti fajčeniu a rakovine.

Nadlické hody 8.10.2005

Hrali sme pred obecným úradom a trochu v sále na spestrenie kultúrneho programu pri znovuvydaní knižky spisovateľky Zlatky Dônčovej.

14.10.2005 sme vinšovali na oslave 80. narodenín bývalému muzikantovi pánovi Jozefovi Bujnovi.

Deň predtým sme mu zahrali v kostole na svätej omši.

Bánovce nad Bebravou - 15.10.2005 sobota

V sobotné ráno v neobvyklom čase o 9.00 sme už zahajovali náš dvojhodinový koncert na jarmoku v Bánovciach. Keď bolo pomerne chladno, dostali sme sa do varu aj my aj diváci. Z najbližšieho vínneho stánku sme dostali aj pozornosť 10 litrov vína, ktoré akosi nemôžeme dopiť. Asi počká na zimné večery, keď si zvykneme po skúške dávať varené vínko. Už tradične hral Goga a chýbala Vierka Pauličková, ktorá bola na školení v Tatrách.

Topoľčany - 21.10.2005 piatok

Už v lete na oslavách 125-ky si nás poistil pán Kaizer na koncert dôchodcom do čapkárne. Máme už akcií vyše hlavy za túto sezónu, ale jeden koncert ešte zvládneme. No a keď nám v tom pomáhal aj strýco Izidor /Milan Barabáš/ so svojim humorným slovom, tak je hranie v pohode a s úsmevom. Tentokrát hral Goga namiesto Ivana Kováčika. A Topoľčanci boli nadmieru spokojní.

1.11.2005 na Dušičky sme ako vždy zahrali zopár pochodov a chorálov našim zomrelým.

1.11.2005 na Dušičky sme ako vždy zahrali zopár pochodov a chorálov našim zomrelým.

30.11.2005 nás navždy opustil Milan Paulen /Šuster/

Niekedajší klarinetista, neskôr bubeník, pár rokov aj pokladník, ale večne mladý muzikant a člen Nadličanky.

3.12.2005 sme málinko zahrali na Dni úcty k starším pred OcÚ a na balkóne kultúrneho domu.

3.12.2005 sme málinko zahrali na Dni úcty k starším pred OcÚ a na balkóne kultúrneho domu.

23.12.2005 v piatok sa konala spomienková slávnosť k nedožitým 91.narodeninám hudobného skladateľa, nadlického rodáka zaslúžilého umelca Dezidera Kardoša v kostole v Nadliciach.

Tento rok sme nič nenechali na náhodu a postavili sme komplet spevovú aparatúru, po skúsenostiach z predošlých rokov. Naše krátke vystúpenie tým dostalo úplne inú hodnotu a odozvu u prítomných. Našich milých umelcov z Bratislavy tento rok zastupovala len pani Kardošová /dcéra/ a operný spevák, pedegóg katedry VŠMÚ pán Herec a recitátor pán Martin Sarvaš sa pre chorobu ospravedlnil.