Kronika 2004

15.08.2004

17.01. XV. poľovnícky ples Nemčice

Nadličanka na plese v Nemčiciach, to už je vlastne aj tradícia. Ba zdá sa nám, že aj hostia sú tí istí. Aj výzdoba, ceremónie či tombola... Navzájom sa vítame, podávame si priateľsky ruky a vyzvedáme aký bol ten minulý rok a ako sa komu darilo. Sme tu všetci starí známi. Ale večera je iná. Divina v marináde so šľahačkou, ovocím a knedla. To tu ešte nebolo. Počas noci si tanečníci pýtajú piesne na želanie. Poznajú náš repertoár a pesničky sa im páčia. No a tancujú a tancujú do samého rána. Doma sme si povedali, že o rok už nepôjdeme. Aby bola zmena.

To bola zase jedna náročná sobota. Ale plná smiechu, hudby, spevu a tanca. Od pol druhej až do noci sa ozývalo dedinou: "Fašiangy, turíce, veľká noc ide..., a s pesničkou chodila i veselá banda muzikantov. Z dvora do dvora rozdávajúc vinše a pesničky tesne pred 40 dňovým pôstom. Odmenení slaninkou, klobáskou, šiškami a nejakou tou fľaštičkou putovali hore a dolu po dedine. Motýľ Emanuel, Ferdo Mravec, kocúr v čižmách, dvaja klauni, labuť, vodník, cigánka, chobotnica, babička, dedo mráz či slečna z E55. Niekto by povedal, že starí blázni, ale naopak stále mladí, hraví a veselí muzikanti z Nadličanky.

30.4. Sadenie májov po Nadliciach 

9.5. Deň matiek (hranie v kolečku)

Od marca sme začali s tvrdou prípravou na túto súťaž. Na skvalitnenie skúšok sme si prizvali Ruda Gogu, ktorý má dobré ucho, učiteľské skúsenosti, trpezlivosť a hlavne predstavu, ako by ktorá skladba mala vyzerať. Keďže nie sme hudobní virtuózi, vybrali sme skladby, ktoré zvládneme a cvičili sme hlavne súhru, presnosť, dynamiku a presvedčivé podanie. Piesne Vínová, Prečo ty Anička, Na tých panských lúkach, Jezus Krist Superstar mali byť dôkazom, že patríme medzi tých najlepších. No porotu sme o tom nepresvedčili. Nedočkali sme sa kritického zhodnotenia, len výsledného ohodnotenia. So strieborným pásmom naozaj nie sme spokojní. hnevá nás, že nevieme čo máme vylepšiť.

13. júna sme odohrali cirkevný sprievod Oltáriky Božieho tela v obci a 5. júla omšu pri tradičnej púti veriacich na Mechovičke.

Na tohtoročnej prehliadke v Ostraticiach nás prekvapil Milan Baláž. Počas nášho vystúpenia sa verejne vyznal k láske k Nadličanke a daroval nám krásnu čínsku vázu s venovaním. Boli sme milo prekvapení. Aj my ho máme radi. Hrali sme tieto skladby:

  • Strážnická polka / Gurský/,
  • Vzácny rodný kraj /Švajda, Pavlech/
  • Na podpore /Šmatlák, Pauličková/
  • Jesus Krist Superstar /Webber, Dobiáš/
  • Valčíky G. Dusíka
  • Na tých panských lúkach /Šmatlák/

Ťahákom festivalu boli Vacenovjáci z moravských Vacenovíc, guláš a pečené prasa.

No a sem sme prišli prvý krát. Na objednanom autobuse s Janom Gašparíkom, ktorý celú akciu vybavil. Kúpeľní hostia nás už v predstihu čakali. Boli pekne disciplinovaní a tanečne nažhavení. Vidno, že celé dni čakajú na takéto akcie. Hralo sa nám veľmi dobre a aj hostia boli nadšení. Ivana Šmatláka, ktorý bol na dovolenke zastúpil Ivan Mičko, ktorý bol tiež na dovolenke. Ale z Ruska na Slovensku.

8.8. Púť na Mechovičku a omša v maďarčine s pánom farárom Dušanom Dubravickým

Aj táto nedeľa patrila hudbe. Od rána sme hrali v Topoľčanoch. Najprv v sprievode na hodovú omšu, potom koncertík na námestí a potom sme autami uháňali do Turnej na koncert kultúrneho leta. Ale stihli sme všetko. Ba zisťujeme, že čím viac hráme, tým sme uvoľnenejší a hráme s nadhľadom. V krčmičke v Turnej sú na koncerty zvyknutí a chválili nás.