Kronika 2019

26.12.2019

Kronika 2019

Úvod roka nás riadne šokoval. Zomrela Teta Oľga Šmatláková. Asi najznámejšia postava v Nadliciach. Bola to žijúca chodiaca kronika. Vedela o každom všetko a pamätala si veci hádam ešte spred svojho narodenia. Škoda, že nikto nezapisoval, či nenahrával všetky jej spomienky a príhody. Do svojho konca robila kostolníčku, pre dychovku mala vždy schovanú nejakú bonboniéru a fľaštičku. A na jej štrúdľu sa tiež nedá zabudnúť. 8.1.2019 sme jej zahrali na pohrebe.

Bošany - 13.1.2019 sa konal takzvaný "Novoročný prípitok starostu". Nový starosta obce Branislav Pajda nás pozval na koncert do sály kultúrneho domu. V úvode sa prihovoril občanom a potom sme my vybrali niečo z nášho vianočného koncertu, doplnili osvedčenými skladbami minulej sezóny a úspech bol zaručený. Na konci čakal pre všetkých mušt a varené vínko.

Zabíjačka a pochovávanie basy - 23.2.2019. U nás v dedine je to celkom nová tradícia. Ale hneď sa aj ujala. Poľovníci od rána vyrábajú zabíjačkové špeciality, od obeda ich predávajú a navečer na pochovávaní basy už sa dojedajú len zbytky. Texty na basu sú výborné, masky vtipné a smiechu je plná sála. DJ dohráva tanečnú zábavu a je čas ísť spať.

Fašiangy s Nadličankou sú veľká udalosť. Keď ideme po dedine, ľudia vychádzajú pred domy, autá vytrubujú, zastavujú, viacerí si nás nahrávajú. No najväčší zážitok majú tí, čo sa k nám pridajú. Aj 2.3.2019 tomu nebolo inak. Pridali sa aj muzikanti Paťo Zuzula a Paľo Findor a ako sami hovoria majú veľa zážitkov, no málo spomienok.

Piešťany pochovávanie basy - 5.3.2019 Museli sme sa im páčiť, lebo nás pozvali už po tretí krát. Je ťažké urobiť scenár pochovávania, lebo texty musia byť aktuálne a najlepšie je, keď sú o piešťanoch a piešťancoch. No po naštudovaní miestnych novín a spravodajov kapelník nejaké témy našiel, vtipne ich upravil a boli sme odmenení výbuchmi smiechu a potleskom.

Považany pochovávanie basy - 5.3.2019 V ten istý deň pochovávame basu aj v Považanoch. Tu nám s témami a textami pomáhali aj samí považanci. My sme tomu dodali už iba tú "divadelnú profesionalitu"

12.3.2019 sme zahrali na pohrebe nadličancovi, bývalému muzikantovi Vladislavovi Bulákovi. V Nadličanke vyrástol a potom hral hlavne v Partizánskom v závodnej dychovke.

Naša speváčka, kapelníkova manželka Vierka Pauličková mala okrúhle narodeniny. Pretože na 6.4.2019 pozvala nielen nás, ale aj celú rodinu, oslavovalo sa v kultúrnom dome. A to dôkladne a dlho, kým sa všetko nezjedlo a nevypilo (neopilo).

Sadenie mája - 30.4.2019. Staval sa len jeden máj pred obecným úradom. Ale keď nový starosta dáva guláš zadarmo, hneď je plný kulturák. K tomu nejaké vínko, veselé pesničky a zábava v plnom prúde. A máj máme veru krásny.

Bowling dychoviek. Tento rok sa nám nie veľmi darilo. No my sme neprišli vyhrať, ale zúčastniť sa. A to sa nám aj 4.5.2019 podarilo. Opäť sme stretli veľa kamarátov a dobre sme si spolu pokecali. A o to ide.

Michalička Dušan "70-ka". Dušan je náš rodák, ale už tu nebýva. Jeho deti sa rozhodli otca prekvapiť a 11.5.2019, na oslavu do Krušoviec zavolali Nadličanku. O tom, že prídeme, nevedel viac nikto. Bolo že to radosti. Stále sa spievalo a tancovalo, jedlo, pilo, hodovalo. Sami máme radosť, keď iným urobíme radosť.

Deň matiek v Nadliciach sa konal 12.5.2019. Každá matka dostala od starostu kvet v kvetináči, kávu, zákusok, ba aj vínko bolo. K tomu pekné vystúpenie detičiek z materskej školy a aby toho nebolo málo, tak ešte aj kyticu piesní od nadlickej kapely.

8.6.2019 sme boli hrať pohreb v Nedašovciach. Zomrel Peter Magdolen, ktorý sa vyučil na bas v Nadličanke. Keď sa oženil, odišiel od nás a teraz odišiel navždy. Mal len 60 rokov.

23.6.2019 sme odohrali každoročnú omšu a sprievod obcou takzvané Oltáriky na sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi.

Poľovnícka zábava na maringotke 29.6.2018. Guláš od poľovníkov priláka snáď každého. A keď je k tomu aj dobrá muzika, je škoda ostať doma. Počasie bolo výborné, stoly sa zaplnili okamžite. Aj guláš zmizol rýchlo, až sa niektorým muzikantom ani neušlo. Kto zaváha... my sme dohrali niečo po 10-tej a potom zábavu dohrával DJ. Aj tance na tráve v polotme majú svoje čaro.

Milan Barabáš - Strýco Izidor pre našu kapelu znamená mnoho. Veľa a veľa krát s nami vystupoval a bol pre nás viac než len zabávač, bol skoro ako otec. Koncerty s ním boli fantastické a na vtipoch v jeho podaní sme sa vedeli smiať i po stý krát. Pred rokom v júni sme mu boli hrať na jeho 80-ke a dnes 20.7.2019 naposledy na jeho pohrebe. Milan budeš nám chýbať.

Topoľčany pivný festival 20.7.2019. S takýmito akciami sa roztrhlo vrece. Z pohrebu utekáme rovno na pivo. Na námestí okolo kostola sa rozostavili stánky a výčapné pulty s pivom takých značiek o akých sme ani nechyrovali. Skúsili sme jedno-dve, ak sme si vystáli rad, zaplatili žetónom a ponáhľali sa na pódium odohrať svoj koncert. Pesničky idú jedna za druhou, vrtíme sa , tancujeme, no v mysli sa nám stále opakuje - Milan budeš nám chýbať.

18.8.2017 - Prievidza Dni mesta. Nedeľné popoludnie dostalo prívlastok Hody pri dychovke. Na námestí slobody boli dookola predajné stánky a na pódiu vyhrávala Bojnická kapela, potom Nadličanka a na záver Borovienka z Lančára. Bolo to pekné popoludnie, len škoda, že stánky zívali prázdnotou a aj divákov bolo veľmi málo.

Čadca - Bartolomejský hodový jarmok a drôtománia. Pre nás bol vyhradený deň 25.8.2019 už ráno od 10.00 hodine. Slniečko už bolo nad kopcom a diváci si pred omšou privstali aby videli a počuli náš program. My sme si privstali ešte viac, lebo Čadca je od nás poriadne ďaleko, ale neľutujeme, jarmoky máme radi.

Ľubianka 15.9.2019. Nedeľná omša je iste krajšia, keď na nej vyhráva dychovka. Pri kostolík na Ľubianke prišli asi všetci. Po omši šikovné ženičky porozkladali na stoly pod prístrešky pohostenie všetkého druhu a my sme zvesela vyhrávali ľudové hitovky. Nikomu ani nenapadlo ísť domov. Takúto omšu a agapé musíme vymyslieť aj u nás doma.

21.9.2019 Bánovce n/B. MňamFest - festival slovenských farmárov a výrobcov domácich špecialít každoročne víta viac a viac návštevníkov. A keď sa vydarí počasie, vydarí sa celý deň. My tradične festival otvárame na hlavnom pódiu hymnou MňamFestu, ktorú napísal Ivan Šmatlák. Druhý koncert hráme okolo obeda na malom pódiu. Divákov je aj tu plno, vlastne plno je všade, rady a tlačenica, ale aj dobrá nálada. 21.9.

Nadlice 13.10.2019. Ako sme odkukali inde aj v Nadliciach sme pripravili s pánom farárom pre obec hodové agapé. Najprv slávnostná svätá omša a potom na farskom dvore pod prístreškami malé pohostenie a občerstvenie. Viacerí priniesli na stoly drobné chuťovky, jednohubky, zákusky, koláčiky, pagáčiky, ale aj syry, šunky a zabíjačku. Dedinčania boli prekvapení, lebo takéto hodové pohostenie u nás nebýva. A my sme k tomu veselo vyhrávali.

Úcta k starším Nadlice 27.10.2019. Toto je príležitosť na stretnutie nielen starších, ale aj matiek a otcov s deťmi, ktoré vždy majú pre svoje starké a starkých pripravené milé vystúpenie v podobe scénok, básničiek a pesničiek. A pesničky máme vždy pripravené aj my. Kým koncertujeme, deti tancujú pod javiskom a ostatní za stolmi sa málinko občerstvujú niečím sladkým, kávou, či pohárom vínka.

1.11.2019 Na sviatok všetkých svätých sme vyhrávali pochody a chorály na našom cintoríne a potom ešte krátku pobožnosť s pánom farárom pri hlavnom kríži.

Tesne pred vianočnou večerou sme nemohli vynechať tradičné vianočné koledovanie po dedine. Na križovatke na dolnom konci, pri úrade, na dolinách a v pálenici nás už čakali s malým občerstvení najbližší susedia. To všetko patrí ku Vianociam.

Vianočný koncert Nadliciach vždy robíme 26.12. na Štefana. Kostol je krásne vyzdobený, my v oblekoch a s motýlikmi. Nacvičili sme ďalšie vianočné piesne a do programu sme pozvali Sabinku Mičkovú, Šimonka Švajca a z Rajčian Terezku Pecháčovú so svojim dedkom. Bolo to milé a všetko vyšlo, ako sme si priali. Aj potlesk a reakcie divákov, ktorí obsadili kostol do posledného miestečka bol úžasný. Po koncerte vonku čakalo pre všetkých varené vínko a punč a my sme ešte utekali na faru zavinšovať pánovi farárovi k jeho meninám.

Zvesť o našich vianočných koncertoch sa doniesla aj do Solčian. Miestny pán farár ani netušil s čím 29.12.2019 prichádzame a čo predvedieme. Náš koncert videl po prvý krát a bol dokonale rozcítený našim podaním vianočných piesní. No samozrejme páčilo sa aj všetkým ďalším divákom.

Za celý rok sme mali 97x skúšku, hrali sme 42x na svätých omšiach a odohrali sme 21 pohrebov.