Kronika 2010

31.12.2010

9.1.2010 - sobota Poľovnícky ples Topoľčany

Rok 2010 sme začali tanečne a teda plesovo v Topoľčanoch. Poľovnícke združenie Bebrava sa pri organizovaní plesu rozdelilo. Nás objednala mladšia generácia poľovníkov na ples do "čapkárne". Sála bola tradične vyzdobená krásnymi trofejami, parožím, preparovanými zvieratkami a živými stromčekmi. Mladí poľovníci prilákali mladších plesajúcich návštevníkov, takže zvyčajná topoľčianska smotánka bola menej zastúpená ako po iné roky. Celkovo bolo menej účastníkov, lebo deň predtým sa tu konal mestský ples. Dnes bola hudobná produkcia plne v našej réžii, len okolo polnoci vystúpila spevácka legenda Dušan Grúň. Tancovalo sa na úrovni a vínom rozvášnení páni odušu spievali s husličkármi pri bufete, ale aj pri stoloch. My sme sa rozhýbali k celkom pekným výkonom, takže na konci nám viacerí ďakovali za dobrú zábavu.

22.1.2010 - VČS Nadlice

Ako keby sme málo rozprávali počas celého roka, my sme ešte vymysleli výročné posedenie s diskusiou. V oficiálnej časti sme si pripomenuli priebeh všetkých akcií minulého roka a vyčíslili kde a za čo sme minuli všetky peniaze. Tento rok sme diskutovali hlavne o tom ako čo najlepšie osláviť naše 130-te výročie dychovej hudby v Nadliciach. Dohodli sme sa na dvojitej oslave jednu urobíme zjari v Topoľčanoch a druhú niekedy koncom leta u nás na ihrisku. Tiež sme riešili problém bubeníka, lebo Marek Skaličan ohlásil oficiálny koniec účinkovania v Nadličanke. Škoda. Bolo aj viacej iných tém, tie ale zanikli pri štrnganí pohárikov a dobrom občerstvení.

13.2.2010 - Fašiangy Nadlice

Kto chce vydržať s Nadličankou celé fašiangy, musí dodržať niektoré dôležité body. Napríklad doma veľa nejesť, ale dať si v každom dvore aspoň trošičku. Klobásku či slaninku, chlebíček či jednohubku, fánku či šišku, kabáče či pirohy. Po druhé treba nemiešať pálenku, pokiaľ sa to dá. A keď sa už aj nedá treba si uvedomiť, že alkohol v malých dávkach nezaškodí v žiadnom množstve. Po ďalšie je dobré vymyslieť si masku, v ktorej nie je zima a ľahko sa dá v nej ísť na záchod. A potom treba sa stále smiať, veseliť, tancovať a spievať. Vtedy ani zimu necítiť a tých 6-7 hodín putovania po nadlických dvoroch ubehne jak voda. Aj tento rok väčšinou zamaskovaní od hlavy až po päty sme vykoledovali toľko klobás a slaninky, že ich budeme jesť snáď po celý rok.

6.3.2010 - Bowlingový turnaj Patizánske

Je to výborný nápad, ako zoskupiť muzikantov mimo letných festivalov. Prišlo Hradište, Skačany, Chynorany, Ostratice, Nedanovce, Brodzany, V. Uherce, V. Bielice a my. Len škoda, že turnaj berú organizátori príliš vážne. Pre nich je to len o víťazstve a nie o srande. Tento rok sme sa nenahľadali ani na jedno celé mužstvo. Hrali Vlado a Silvia Mičkovci, Julo a Vierka Pauličkovci, Vlado Masaryk a jedného nám museli požičať z Hradišťa. Ako mužstvo sme nevyhrali, ale v jednotlivcoch bol Vlado Mičko druhý a Vierka dokonca prvá. Vidieť, že doma často s guľami trénuje.

30.4.2010 - Sadenie májov Nové Mesto nad Váhom

Voľakedy, to sa inak sadili máje. Muselo byť aj hádam zo desať dobrých chlapov, aby májku preniesli, jamu vykopali a potom májku zodvihli. Novodobé stavanie mája zvládne jeden chlap, ktorý obsluhuje obrovský žeriav a ten poľahky nasadí strom do celoročne pripravenej diery uprostred námestia pri fontáne. V novom Meste nad Váhom krojované dievčence priviazali farebné stužky a zaspievali zo dve pesničky. Potom primátor prečítal prítomným zopár hrejivých slov a potom sme my dve hodinky koncertovali. Bolo príjemne teplo, tak aj ľudí sa zišlo celkom dosť a pekne sa zabavili.

1.5.2010 - Prvomájové oslavy Bánovce nad Bebravou

Sme radi, že sme si zaobstarali naše krásne uniformy. Obliekame si ich málokedy, ale na prvomájové pochodovanie ulicami Bánoviec n/B sú ideálne. Keď sme začali o 9.00 pri Bille hrať balkóny boli hneď plné a okoloidúci si nás fotili a nahrávali do mobilov. My sme sa prekľučkovali uličkami z Dubničky až do mestského parku. Aj tam sme trochu pred zahájením zahrali. Na veľký bubon s nami búchal Jozef Matejčík (Lolo). Bolo nás spolu 13 a to už je celkom dobrá zostava. Keďže pípa na pivo sa pokazila a guláš ešte nebol dovarený, odchádzali sme domov trochu sklamaní, hladní a aj smädní.

2.5.2010 - Deň matiek Nadlice

Tohtoročná oslava Dňa matiek sa konala vo vynovenej sále nášho kultúrneho domu. Zmizli staré okná, staré radiátory, staré maľovky na stenách a náter na parketách. Ba aj steny dookola obložili pekným tatranským profilom. Všetko nové, len zvuk a akustika zostala po starom. To by ale stálo iné peniaze, keby sa to malo zmeniť. Ako prvé vystúpili naše milé, malé detičky z ktorých pani učiteľky ťahali nacvičené básničky a pesničky. Záverečná hodina patrila nášmu vystúpeniu. V úlohe jediného nášho bubeníka sa predstavil malý Paľko Andel, ktorý skvele odbúchal celý koncert. Má síce len 10 rokov, ale naše piesne má do detailov naštudované. Je to nevídaný hudobný talent. Ten zdedil po mame a ku podivu aj po otcovi.

8.5.2010 - Krst 6-teho CD a 130 rokov DH v Nadliciach Topoľčany

Boli to hádam stovky hodín príprav na koncert spojený s predstavením nového 6-teho CD s názvom V tej našej dedinke. Predstavenie novej publikácie od histórie až po dnešok Nadličanky, spojené s oslavou 130-teho výročia prvej písomnej zmienky o dychovej hudbe v Nadliciach. CD sa nahrávalo začiatkom októbra 2009 v Žabokrekoch n/N, spevy sa nahrávali v nadlickej škôlke a mixovalo sa v štúdiu MIKMIX v Bošáci. Nová knižočka o našej histórii je prepisom starej kroniky a predošlej publikácie s doplnením posledných zápisov z novodobej kroniky. Na koncert v Topoľčanoch sme objednali autobus pre divákov z Nadlíc, pozvali všetkých, ktorí všemožne pomáhali Nadličanke, priateľov, známych, rodinných príslušníkov a aj širokú verejnosť. Nečudo, že sála bola plná. Na stoly sme pripravili malé občerstvenie a v predsálí v bufete pivo, víno, nealko, kávu, čaj a niečo slané pod zub. Počas nášho koncertu vystúpila aj gratulujúca Hradištská kapela a ľudový rozprávač strýco Izidor. Takzvanými krstnými otcami bola šestica našich bývalých muzikantov pán Bujna, pán Dubravický, strýco Rosa, strýco Ďatelinka, strýco Bezák a Milan Magdolen. Naše nové CD spoločne pokropili krušpánovými ratolesťami namočenými vo vode z rieky Bebravy. V programe slávnostne odovzdal svoje bubenícke paličky Marek Skaličan malému Paľkovi Andelovi, ako členovi novej generácie v radoch Nadličanky. Po koncerte na slávnostnej recepcii nemali nadšené gratulácie a slová uznania konca kraja. Všetci sme sa tešili z výsledku našej tvrdej mnohohodinovej prípravy i keď sme vedeli, že je to všetko len prvá časť našich osláv. Tá druhá nás čaká 22.8.2010 - v Nadliciach.

5.6.2010 -Predvolebný koncert KDH Topoľčany

Nikdy sme neboli nijako politicky angažovaná kapela, ale myslíme si, že pekná pesnička poteší aj súperiace politické strany, ba možno ich aj podnieti čo i len na chvíľu spoločne si zaspievať na rovnakú nôtu.. Keď nás oslovili zahrať predvolebný koncert, bolo nám jedno akej strane hráme, veď my hráme pre ľudí. Po hodinovom hraní vonku sme ešte zaspievali jednu vo vnútri v kinosále a potom sme už rýchlo balili a ponáhľali sa na športové futbalové zápolenie do Hradišťa.

5.6.2010 - Futbalový zápas Hradište - Nadlice

V Hradišti postavili krásne multifunkčné ihrisko a dva futbalové "mančafty", ktoré nás mali riadne nabiť. My sme prišli síce s malou taktikou, ale veľkým demižónom "nadlického čara". To nám pomáhalo ako Asterixovi a Obelixovi čarovný nápoj. V prvom zápase sme vyprášili mladších muzikantov a v druhom po urputnom boji aj tých starších. Svoju prehru hradišťanci prežívali veľmi ťažko. Pri kotle gulášu a sude piva sme rýchlo zabudli na vzájomné súperenie a raz dva sme spoločne spievali oslavné chorály, hymnusy a piesne. Bol to zas jeden príjemne strávený deň.

19.6.2010 - Primície Krušovce

V túto nedeľu sme sa sľúbili hudobne oživiť a ozdobiť primície novokňaza v Krušovciach. Cestou sme sa zastavili u starostu Horných Chlebian Jána Mašíra. Jeho svokrovci spoločne oslavovali narodeniny a aj výročie sobáša. Bolo to pre nich krásne ranné prekvapenie. Po veselých piesňach na krušovskej fare sme vyprevadili sprievod na primičnú omšu. My sme odišli obedovať, aby sme mohli ísť na popoludňajší festival do Chynorian.

19.6.2010 - Festival Chynorany

Leto býva plné hudobných festivalov. My sa ich veľmi nezúčastňujeme, ale niekedy aj to musí byť. Hlavne teraz, keď sa aj my chystáme usporiadať festival u nás v Nadliciach. Môžeme nenápadne sledovať ako to iní zvládajú organizačne a niečo dobré odkukať a niečoho zlého sa vyvarovať. Kamarátov z Chynorianky sme aj pozvali na náš festival, takže im dopredu odrábame ich vystúpenie v Nadliciach. Náš 25 minútový program začali klarinetisti Dudáckou polkou. Potom nasledovali skladby Keď som išiel, Čo si počnem bez pohárka, Piesne zo Šumiaca, V tej našej dedinke a na záver Regrútske piesne. Lahôdkou pre divácke oči aj uši bol výkon nášho bubeníka Paľka Andela. Skromnosť jeho povahy, nenápadnosť postavy a veľký výkon zodvihol divákov zo sedadiel. Všetci máme úprimnú radosť z jeho začínajúcej kariéry a tešíme sa na ďalšie vystúpenia.

4.7.2010 - Festival Horná Súča

Tento festival má zvučné meno a teraz sa konal jeho 20. ročník. Ľudí bolo ako maku, až sme im závideli. Aj my by sme chceli toľko. Aj účinkujúcich bolo veľa. Až sedem súborov zo Súče, dva z Poľska, my a na záver Mistříňanka. Organizačne to ale domáci nezvládli. Na pódium sme nastúpili takmer s dvojhodinovým meškaním. Pre toto neradi chodíme na festivaly. Skrz 30 či 35 minútové hranie sme zabili pol dňa. No na javisku sme vo svojom živle. Skáčeme, tancujeme, vískame a ujúkame. No stíhame aj hrať a spievať. A asi dobre, lebo diváci sú nadšení. Malého Paľka za bubnami ani nevidieť, ale rachot vie urobiť poriadny. Igor Slamka ako tak doladil rozštelovanú aparatúru Mistříňanky, až si ho tam zvukári nechali, aby ozvučil aj hostí z Moravy.

11.7.2010 - Koncert Nové Mesto nad Váhom

Začali sa prázdniny a začali sa aj kultúrne letá. Dá sa povedať, že každoročne sa objavujeme aj na kultúrnom lete v Novom meste nad Váhom. Tento rok bolo poriadne horúco. Nám obzvlášť už cez týždeň. Naša mladá nádej a naša pýcha Paľko Andel priniesol domov vysvedčenie, ktoré rodičov nie veľmi potešilo. Už vopred avízované rozhodnutie mamy Gabiky nadobudlo platnosť a mladý bubenícky talent dostal zákaz robiť to, čo ho baví - búchať a musí robiť to, čo ho veľmi nebaví - učiť sa. Do rodičovskej výchovy sa miešať nemôžeme, tak sme zavolali na koncert Martina Rybanského z Hradišťa. Amfiteáter v parku bol divákmi plne obsadený a vtedy sa nám hrá najlepšie. Piesne z najnovšieho CD a výber hitov z predošlých nahrávok vytvoril repertoár, ktorý nám môžu všetci závidieť. Tak sa aj viacerí pri kupovaní CD a brožúrky o Nadličanke o koncerte vyjadrili.

17.7.2010 - Zábava Horné Chlebany

S hornochlebianskym starostom sme si vytvorili celkom pekný vzťah. My radi hráme a spievame a on sa rád zabáva a tancuje. Možno práve preto nájde každý rok priestor aj pre zábavu s Nadličankou. Letná noc bola príjemná a teplá. Melódie ľudoviek sa niesli do diaľky. Keď bolo treba pustili sme niečo moderné alebo z 80-tych rokov. Tak, aby sa ulahodilo každému. Domácich návštevníkov nebolo príliš veľa, lebo mnohí považovali tento večer za starostov predvolebný ťah a zábavu bojkotovali. Mali tam vraj viacerých kandidátov na post starostu. Prišlo ale dosť cezpoľných, napríklad Nadličancov, takže nálada bola výborná. Znovu búchal Martin Rybanský, ktorý sa stále krútil, že má veľa iných aktivít. Napríklad pohreby s Hradišťankou. Nevadí, my sme si už tak trochu pripravili náhradné riešenie.

18.7.2010 - Festival Zlatovce pri Trenčíne

V Zlatovciach sme sa ocitli celkom nečakane a neplánovane. Textilanke, ktorá pripravovala tento festival na poslednú chvíľu vypadli nejakí účinkujúci. Vlado a Terezka Ďatelinkoví pohotovo odporučili Nadličanku. Nám to celkom zapasovalo, lebo túto nedeľu sme mali dohodnuté ešte jedno vystúpenie. Tu sme teda nastúpili ako prví. O ozvučenie sa starali páni Mikulec a syn MikMix. Celkom radi sme sa s nimi stretli. Máme výborné spoločné spomienky z nahrávania nášho posledného CD. Do zhruba polhodinového programu sme zaradili naše najchytľavejšie pecky, čo obecenstvo ocenilo riadnym potleskom. Potom sme sa ale museli poponáhľať na ďalšie hranie. Riadne sme si spálili jazyky na vriacom guláši a ten sme zaliali prechladeným pivom.

18.7.2010 - Koncert Nová Dubnica

Zhruba o hodinu už sme mali rozostavenú našu aparatúru vo veľkom krytom pódiu na námestí v Novej Dubnici. Na náš dvojhodinový koncert sa prišlo pozrieť zo dvesto prevažne starších divákov. Ale boli aj skupinky mládeže. Jedna nás zvlášť potešila a to skupinka fanyniek z Hornej Súče. Zaľúbili sa do našich trubkárov, keď sme u nich hrali. Dôležitá informácia je, že skúšame naše náhradné bubenícke riešenie. Volá sa Marcel Bulík, je mladý sympaticý, usmievavý. Má rytmus, fantáziu a hlavne je tvárny a učenlivý. Náš repertoár je iný, ako hrajú ostatné dychovky a jemu stačilo len zopár tréningov a už je aj na pódiu s nami. A ide mu to. Sami ešte nevieme, ako to všetko dopadne, lebo Marcel hráva striedavo aj s Ostratičankou, aj Chynorianku, aj Nedanovčiankou a kmeňová mu je Boboťanka odkiaľ pôvodom pochádza. Zatiaľ ale našu problematickú situáciu vyriešil. Hráva s nami a rád.

25.7.2010 - Festival Krušovce

Letné festivaly sú dobrá vec, ale keď je zlé počasie, je to nanič. Krušovskí sa určite mesiac pripravovali a dnes? Je sychravo, fúka a prší. Už pred rokom nastal rovnaký problém. Vtedy starosta festival zrušil. Tento rok nie. My sme našim koncertom festival otvárali. Po iné roky sme ho uzatvárali. Teraz to bolo asi lepšie. Odohrali sme si svoje a mohli sme sa naplno venovať gulášu, pivu, priateľom pri bufete alebo počúvať ostatné kapely. Maguranku, Lieskované, či Bojnickú kapelu. Znovu bol za bicími Martin Rybanský. Nie že by to Marcel nezvládal, ale Martina sme mali dohodnutého už dávnejšie. A to nešťastné počasie. Divákov bolo málo a aj tí sa schovávali pod dáždnikmi a prichystanými prístreškami. Na záver hrala Straňanka a s nimi búchal Marek Skaličan. Viacerí sme si na neho nostalgicky zaspomínali, aké to bolo, keď ešte chodil s nami.

8.8.2010 - Koncert Nemšová

V túto nedeľu sme sa vychystali o hodinu skôr, aby sme stihli malé posedenie u Ivana a Lenky Kováčikovcov v Hornom Sŕní. Káva, čajík, chlebíčky a koláčik, no proste pohodička pred koncertom. V kulturáku v Nemšovej bol ale rozruch. Kapelník si nedoniesol nohavice. Zase, lebo toto sa mu už stalo aj v minulosti. Tentokrát sa obetoval Janko Bakyta a vystupoval v kapelníkových rifliach. V určitých partiách bol tak naprataný až sa jeho hlas začal nápadne stenčovať. Za mixpultom sedel Michal Slamka, Igorov syn. Otec v ňom našiel podobné hudobné cítenie, ako má on sám a preto, keď je Igor pracovne preč zastúpi ho Miško. A ide mu to. Koncert bol živý a veselý. Páčil sa aj Vladovi a Terezke Ďatelinkovým, ktorí nás prišli okuknúť.

22.8.2010 - Festival "130-ka" Nadlice

Noc pred festivalom niektorí od nervozity ani spať nemohli. Bolo to veľa, veľa roboty na jednom mieste a v rovnakom čase. Doviezť lavice, previezť stoly a stoličky, postaviť pódium a zastrešenie, postaviť stánky, dopojiť elektriku, nachystať kotly na guláš a držkovú, chlieb, poháre, taniere, misky, smetné koše, vstupenky, slnečníky, diplomy a ceny, výzdoba, aparatúra, šatne, občerstvenie a tisíc ďalších drobností, bez ktorých by to ale nebolo ono. Počasie sme si vymodlili a keď po polhodine predaja vstupeniek už 300 očakávaných bolo fuč, začali sme tušiť, že dnes to bude iná paráda. A ďalšie autá prichádzali. Zaplnili priestor za bránkou, uličky od kostola a krajnicu až po obecný úrad. Aj hrdzavá tribúna len tak škrípala pod ťarchou obecenstva. Všetko klaplo ako malo. Účinkujúca Ostratičanka, Chynorianka, Nedanovčianka sa predháňali vo výkonoch. My sme si vystúpenie z nadhľadom vychutnali. Satelitne sme sa spojili s Ivanom Mičkom, ktorý nám zagratuloval až z Ruska. Prijali sme ocenenia od predsedu ZDHS Janka Jamrišku, pani Ľudmily Húskovej riaditeľky RKC v Prievidzi i dary od ľudového rozprávača strýca Izidora. My sme odovzdali pamätné listy našim bývalým muzikantom. Program výborne moderoval náš priateľ Rudolf Chovanec. Vystúpenie Terchovskej muziky Hanuliakovci na záver festivalu roztancovalo mnohých divákov až do úplného zotmenia. Tomuto dňu sa ozaj nedalo nič vytknúť. Každý sa snažil, ako sa najviac dalo. Dlhá a tvrdá príprava, reklamy v rádiách, v dedinských rozhlasoch, plagáty a transparenty to všetko pomohlo, aby sme mohli na oslavu 130-teho výročia DH v Nadliciach naozaj dlho spomínať.

29.8.2010 - Festival Holíč

Z Holíča je už len na skok do susedného Česka, preto tu môžu kľudne festival DH pomenovať "Z oboch brehú Moravy" V 8. ročníku po domácej Májovanke sme vystúpili my a potom Bílovčanka, Skalanka a na záver Stříbrňanka. Program konferoval Ľudomil Kuba a v prestávkach vystúpil zabávač Franta Uher. V našom programe nám Janko Jamriška odovzdal ešte vázu, ktorú zabudol v tom zhone doniesť na festival do Nadlíc. Divákov sme zaujali svojim repertoárom a bezprostrednosťou k divákom, ktorých bolo určite okolo tisíc.

5.9.2010 - Festival Doľany

Ako Ivan Poštrk sľúbil, tak aj dodržal. Síce až po niekoľkých rokoch, ale vybavil hranie na festivale v Doľanoch. Hrali sme ako hosť a teda na vyvrcholenie dňa. Bolo to vcelku pekné vystúpenie. Dojem kazilo len veľmi sychravé a studené počasie. Organizátori boli prekvapení, že večer bude tma. Nemali pripravené žiadne osvetlenie, tak sme poslednú pol hodinu dohrávali bez nôt a hrali sme len tak z hlavy. Celý program sme ozvučovali našou aparatúrou a všetci boli so zvukom spokojní. Na záver sme si niektorí pri všeobecnom speve aj zatancovali a Julo a Ivan urobili s Monikou Sandtnerovou aj rozhovory pre rozhlasovú reláciu do rádia Regina. Aj Monika bola veľmi spokojná s naším vystúpením a úprimne sa tešila, že nám to tak dobre ide.

16.9.2010 - Koncert Piešťany

V parku pri Kursalóne v Piešťanoch býva vždy dobre. Teraz sme ale skoro dostali pokutu lebo Andrejove Zubajove auto parkovalo prednými kolesami na trávniku a to sa nesmie. Ešteže máme v našich radoch aj zástupcu polície. Vlado Mičko všetko vybavil. Pri hraní si znovu a znovu uvedomujeme, aké skvelé pesničky máme na našom poslednom CD. Veď na každom koncerte odohráme takmer všetky z neho. A keď pridáme ešte zopár starších hitov, diváci sú nadšení. Potom sa nám na našej internetovej stránke objavujú aj takéto odkazy:

Tak milá Nadličanka!

Váš včerajší koncert pod piešťanským "hríbom" nemal chybu. Je mi potešením sledovať fakt, že každým rokom hráte lepšie a lepšie. Mám dokonca pocit, že väčšina muzikantov už dosahuje profesionálnu úroveň. Dnes je mi strašne ľúto, že som nemohol prísť na oslavu založenia dychovky. Dúfam, že nabudúce to stihnem...

Držím Vám palce v ďalšom napredovaní a teší ma, že veľa piešťancov si už veľmi dobre zapamätá Váš názov. A do videnia na budúci rok!

Milan Katrenčík s manželkou - vyhodňarka, ta neznate? tým blokom stadze byua moc potešena...

18.9.2010 - Svadba Nadlice

Sme radi, že keď nás zavolajú na svadbu, tak je to len vystrojiť zo dvora do kostola, zahrať na omši a odprevadiť k autobusu na svadobnú hostinu. Hrať svadbu od 16.00 do rána, to by sme asi nezvládli. Táto svadba bola aj pre nás výnimočná, lebo to Ivan Šmatlák vydával svoju druhú a poslednú dcéru Kristínu. Na omšu sme im ešte pripravili malé prekvapenie v podobe spevov zboru acapella to znamená bez doprovodu nástrojov. Potešilo ich to. Po sobáši mladomanželia vypustili holubice lásky a my sme sa pustili do bohatého občerstvenia, ktoré nám u Ivana doma zanechali. Nech sú spolu dlho šťastní. Ďakujeme.

25.9.2010 - Koncert Hlohovec

Konečne poriadny jarmok, povedali sme si, keď sme dorazili do Hlohovca. Ale nebolo kedy chodiť po stánkoch. Hneď sme sa začali chystať na vystúpenie. Dopojili sme sa do veľkej aparatúry, ktorá tam bola nachystaná. Už po prvých taktoch sme si začali užívať silu a kilowaty firmy Mido, ktorá festival ozvučovala. Aj Miško Slamka si pochvaľoval. Návštevníci jarmoku sa poschádzali pri pódiu a Vlado Masaryk ledva zvládal nával ľudí kupujúcich naše CD-čka. Po koncerte sme narýchlo nakúpili burčiak, ktorý sme skoro aj na mieste vypili, lebo Jožo Baláž sa vybral kdesi medzi stánky a dobrú hodinu ho nebolo. Aj sme sa na neho trochu hnevali, aj nám to bolo jedno. Hlavne, že sme sa dobre zabavili.

24.10.2010 - Koncert Úcta k starším Nadlice

Zdá sa nám, že každý rok akoby tých starších pribúdalo. Sála kulturáku bola riadne plná. Detičky spievali, recitovali, mažoretkovali a aj spoločensky tancovali. My sme potom hodinu koncertovali. Konečne prišlo aj na Andreja Okšu, ktorý sa prepracoval do prvého radu medzi trubkárov. Výkony ešte stále nie sú OK, ale nech sa trochu ukáže aspoň doma. Možno ho to bude motivovať k lepším tréningom. Alebo práve naopak. Zaspí na svojich malých vavrínoch a uspokojí sa s tým, že sa stratí v dave. A to práve nechceme. Asi sme všetci trochu pribrali na váhe, lebo sa akosi nevieme na to naše javisko pomestiť. A to ešte chýbal Paľko Kúdela. No z chuti sme si zahrali a pekná nedeľa bola za nami.

19.12.2010 - Koncert Solčany

Ani sme netušili, že takto mimo sezóny sa nám ujde ešte nejaký koncert. Solčany nás už pár krát oslovovali, ale nikdy z toho nakoniec nič nebolo. Až teraz konečne. Zapracoval Libor Ďatelinka, ktorý tam robí kultúrneho referenta. Pôvodný zámer bol, že počas nášho programu vystúpia aj domáci s humorno-slovným pásmom. Nám sa to moc nepozdávalo. Radšej hráme svoje ucelené programy bez prerušenia. A dobre sme urobili. Z pôvodne ohlásených dvadsať minút pre domácich sa vykľula dobrá hodina, počas ktorej sme si zajedli gulášu, dali si kávu, niektorí po poháriku a zákusok. Potom sme už len zbalili aparát a išli domov. Zanechali sme v Solčanoch dobrý dojem, lebo ešte pár dní po koncerte nám prichádzali do uší slová chvály z rôznych kútov okresu.

24.12.2010 - Vianočné koledovanie Nadlice

Ako každý rok aj teraz sa okolo Vianoc stretávame častejšie. To sú samé omše, prípravy a tréningy a napríklad aj koledovanie. A to priamo na štedrý večer. Od 16.00 sme zahrali koledy na dolnom konci pod lampou. Kováčikovci priniesli vínko, Apino slivovicu a Zubajovci mušt na zahriatie. Potom sme hrali koledu a tichú noc pri kostole. U Ivana Šmatláka sme sa museli schovať pod prístrešok, lebo sa pustil riadny akoby letný lejak. Keď prestalo pršať zahrali sme pred obecným úradom, potom na dolinách pri Drahuši Dúbravickej, pod lampou pri Peťkových a putovanie sme ukončili v pálenici. Všade sme boli len chvíľu, aby sme stihli doma o 18.00 štedrovečernú hostinu. Nelúčili sme sa na dlho, veď o chvíľu sme už hrali polnočnú omšu a ráno ďalšiu a na druhý deň zase ďalšiu.

26.12.2010 - Vianočný koncert Nadlice

Po minuloročnom mrazivom spomienkovom koncerte na nadlického rodáka Dezidera Kardoša sme vedeli, že tento rok umelci z Bratislavy neprídu. Rozhodli sme sa usporiadať vianočný koncert vo vlastnej réžii. Pripravili sme staršie aj nové skladby a koledy a speváci už dlho pripravovali prekvapenie vo forme acapellových spievaných bonbónikov. Ku Vierkam a Julovi sa pridal Vlado Mičko a Ľudka Slamková, ktorá ich drezúrovala. Oplatilo sa. A znovu prišiel aj náš fanklub z Hornej Súče.

Okresné noviny Tempo po koncerte o nás napísali:

Je len chvályhodné, že ľudia sú "hladní" počas sviatkov aj po inej kultúre, než akú im ponúka skomercionalizovaná televízia. Tak ako v mnohých obciach, aj v Nadliciach sa uskutočnil 26. decembra v miestnom kostole vianočný koncert. Organizátorom bola aj v tomto roku, na okolí a v kruhu milovníkov dychovky známa, dychová hudba Nadličanka. Pásmo vianočných piesní a skladieb, viac i menej známych, popretkávané pôsobivými veršami Milana Rúfusa, obecenstvo štedro odmenilo potleskom. Jednotlivé hudobné nástroje zneli jemne a čisto. Repertoár bol zostavený z tradičných kolied i vokálov bez hudobného sprievodu v podaní piatich sólových spevákov.

Prečo stojí za zmienku práve koncert Nadličanky, keď ich bolo v našom okrese toľko? Pretože bol podľa viacerých hostí z okolitých obcí naozaj výnimočný - v repertoári, v hudobnom i speváckom podaní. Uspokojil aj tých, ktorí nie sú až takými prívržencami dychovej hudby, a to bolo na ňom to zvláštne - ukázalo sa, že dobrá hudba a dobrý spev, bez ohľadu na žáner, je vždy zdrojom krásneho zážitku. Vďaka za to, muzikanti a speváci Nadličanky!

M. P.

31.12.2010 - Silvestrovská zábava

Silvester s Nadličankou to už má svoj zvuk. Ale aj tak vždy tŕpneme, či sa v našej malej dedinke prihlási dosť záujemcov. Tento rok sme to urobili po novom. Na facebook sme zavesili oznam a ľudia sa sami dopredu poprihlasovali, aj keď nezáväzne. Potom samozrejme sa daktorí odhlásili a potom zase prihlásili. Ale skončili sme na počte 100 a to je presne akurát. Za stále sympatické vstupné 17 Eur sme ponúkli naozaj všeličo. Pečené prasiatko, šunky, nárezy, salámy, syry, šaláty, zeleninu, ovocie, fľašu vína, fľašu Huberta, minerálku, kávu, čaj, paličky a arašidy, ohňostroj a hudbu v krásne vyzdobenej sále. To nedostanete na Silvestra nikde. A ešte aj bonus v podobe požiaru v kuchynke, prítomnosť policajtov a záchrannej služby v akcii, prichytenú lásku a vonku malú bitku. To môžete zažiť len v Nadliciach.